Rezultate te kerkimit per termin: +Realizmit +Politik

Meta: total 562 / total_found 562 / time 0.004 / keyword[0] realizmit / docs[0] 1588 / hits[0] 2391 / keyword[1] politik / docs[1] 143323 / hits[1] 296496 /
Galeria Kombëtare e Arteve, punëtorët dalin nga studioja
  • 2015-02-24

Galeria Kombëtare e Arteve, punëtorët dalin nga studioja

Galeria Kombëtare e Arteve dhe Departamenti i Shqiponjave hapin më 27 shkurt ekspozitën ndërkombëtare "Punëtorët dalin nga studioja. Duke mos parë më realizëm socialist", kuruar nga Mihnea Mircan. Ekspozita tregon vepra nga Irwin (Slloveni), Armando Lulaj (Shqipëri), Ciprian Muresan (Rum

La Stampa: Zhiti në betejë me fantazmën e Enver Hoxhës
  • 2015-02-21

La Stampa: Zhiti në betejë me fantazmën e Enver Hoxhës

Visar Zhiti, nga burgu i regjimit komunist, në diplomacinë e vendit në demokraci. Tani, dikush nuk e do atë ambasador në Vatikan Nga Luigi La Spina Kjo histori ka ngecur mbi një kryq të pabesë, mes politikës, fesë dhe poezisë, sepse protagonist është një nga poetët më të rëndës

Politika e jashtme e Greqisë dhe premisat e Tsipras
  • 2015-02-17

Politika e jashtme e Greqisë dhe premisat e Tsipras

Nga Dritan Hoti Nocioni, shprehia vetë e marrëdhënieve ndërkombëtare është një skicim i kohëve disi më të vona, e cila përkon pikërisht me shekullin XVII, në organizimin e së cilave ishte, jo më perandoria, dinastia apo konfesioni fetar, por shteti-komb. Ndërkohë, për të kuptuar

Arkitekti Maks Velo Perrallat e socializmit permes pllakateve
  • 2015-02-06

Arkitekti Maks Velo Perrallat e socializmit permes pllakateve

e Enjte 5 Shkurt 20151358 pm p classwp-caption-textMaks VeloSSSAbrASSNe Plenumin IV te KQPPSH Kryeministri Mehmet Shehu thote nje fjali te shkurter me tri fjale Jo shije personale Pra udhezimi ishte i prere Asgje personale ne art Po arti prandaj edhe ekziston se eshte nje pru

Pavarësia relative e artit dhe artistit të sotëm
  • 2015-01-07

Pavarësia relative e artit dhe artistit të sotëm

Nga Ndini R. Bardhi Në zhvillimin e kulturës artistike të shoqërisë dhe individit, sidomos sot në hapësirën e lirisë, demokracisë, iniciativës konkurruese e më gjerë, ndikojnë edhe shumë faktorë të brendshëm e të jashtëm si vartësi dhe fenomen kulturor të artit elitar dhe të p

Mbyllet një vit plot me sfida por dhe me jo pak punë të mbara
  • 2014-12-31

Mbyllet një vit plot me sfida por dhe me jo pak punë të mbara

Fjala e Kryeministrit Rama në takimin me gazetarët: Gëzuar të gjithëve Vitin e Ri 2015! Sot mbyllet një vit që për Shqipërinë ishte i vështirë plot me sfida por dhe me jo pak punë të mbara dhe shenja të mira inkurajuese për rilindjen që duam. Dua të falënderoj ministrat, deputete

E ardhmja mbi një raport të ndershëm dhe të drejtë me historinë
  • 2014-12-28

E ardhmja mbi një raport të ndershëm dhe të drejtë me historinë

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në pritjen me veteranë të LANÇ-it dhe ish të përndjekur politikë të regjimit komunist: "Vendi im nuk është në fundin e botës, apo diku në skajin e saj, por në Europë ku farkëtohen fatet e qytetërimit perëndimor." Janë fjalët e njërit prej atyre q