Rezultate te kerkimit per termin: +Realizmit +Politik

Meta: total 651 / total_found 651 / time 0.004 / keyword[0] realizmit / docs[0] 1831 / hits[0] 2736 / keyword[1] politik / docs[1] 167690 / hits[1] 345511 /
No Pic available
  • 2017-02-07

Mesazhe nga shqiptaro-amerikanët për shuarjen e patriarkut të letrave shqipe, Dritëro Agolli

Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë dhe personalitete nga bota shqiptare në Amerikë, përcjellin mesazhe ngushëllimi, për ndarjen nga jeta të Mjeshtrit të Penës  dhe Patriarkut të Letërsisë Shqipe-Dritëro AGOLLI. Ka gjëra në jetë që ndodhin krejt papritur dhe ndryshojnë rrj

INTERVISTA/ Klara Buda në Francë, me raki shqiptare të Mitrush Kutelit
  • 2017-02-04

INTERVISTA/ Klara Buda në Francë, me raki shqiptare të Mitrush Kutelit

Intervistë me shkrimtaren dhe gazetaren e mirënjohur Klara Buda Bisedoi: Raimonda MOISIU Shkrimtarja, gazetarja dhe esseist-ja, Klara Buda është një emër fort i njohur në botën shqiptare, e cila jeton dhe punon mes Parisit dhe New York-ut. Më një përvojë të konsoliduar e mbresëlënës

Basti i trefishtë i Theresa May
  • 2017-01-27

Basti i trefishtë i Theresa May

Për arsye që lidhen veçanërisht me identitetin kombëtar, May po vë një bast të trefishtë, për Mbretërinë e Bashkuar, SHBA-në dhe botën. Nga Dominique Moisi Menjëherë pas fjalimit të kryeministres britanike Theresa May në Shtëpinë Lancaster, ku ajo nënvijëzoi objektivat e qe

Berisha sipas një mjeshtri 82-vjeçar të lapsit
  • 2017-01-01

Berisha sipas një mjeshtri 82-vjeçar të lapsit

Ai është 82 vjeç dhe gjithmonë ka me vetë një dosje me laps e letër. Vasil Lalo mund të quhet një nga veteranët e karikaturës shqiptare. E kujton me nostalgji kohën kur u fut për herë të parë në redaksinë e gazetës Bashkimi në vitin 1956 ku nisi të punonte si gazetar dhe pë

Qosja: Beteja ime me shkrime kundër shovinizmit serb
  • 2016-12-06

Qosja: Beteja ime me shkrime kundër shovinizmit serb

Intervistë me akademikun dhe shkrimtarin Rexhep Qosja Profesor, ditarin tuaj Dëshmitar në kohë historike e keni filluar në vitin 1966, që do të thotë se tridhjetë vjetët e para të jetës suaj nuk i keni rrëfyer, qoftë edhe në formë kujtimesh. E di që nuk është në natyrën tuaj të

Haxhi Qamili na duhet hero kombëtar
  • 2016-12-01

Haxhi Qamili na duhet hero kombëtar

Nga Enkel Demi Komuniteti i shqipëruesëve duhet të jetë ndjerë ligsht që pas faqeve të letërsisë së realizmit socialist, tash është gati personazh negativ në faqet komike të politikës. Megjithë tonet patetike të zërit zyrtar të opozitës, shqipëruesit tashmë janë fajtorët

REPLIKAT/ Rama-Berishës: I lajthitur gjer në dhimbje, qesharak deri në madhështi. Berisha: Mos na kërcëno me Putin
  • 2016-12-01

REPLIKAT/ Rama-Berishës: I lajthitur gjer në dhimbje, qesharak deri në madhështi. Berisha: Mos na kërcëno me Putin

Kuvendi është përfshirë nga debate të ashpra për çështjen e negociatave, edhe pse këtë të enjte diskutohej projektbuxheti për vitin e ardhshëm. Sali Berisha ka akuzuar Ramën se është ai që po e bllokon integrimin e vendit, ndërkohë që Rama e ka cilësuar qesharak. Debatet: Ra