Rezultate te kerkimit per termin: +Recensione

Meta: total 91 / total_found 91 / time 0.000 / keyword[0] recensione / docs[0] 91 / hits[0] 98 /
Një dialog i vonuar me poezinë e Montales
  • 2017-02-12

Një dialog i vonuar me poezinë e Montales

Mimoza Hysa Rastet si domosdoshmëri të rastësishme të shpresës Gazetarja suedeze leshverdhë, Marta Larson, e cila pati fatin ta intervistonte Montalen më 22 tetor 1975, një ditë para dhënies së çmimit Nobel, e mbylli bisedën me pyetjen shtampë: Çfarë mesazhesh i dërgoni ju botës m

No Pic available
  • 2016-10-02

Erifili Bezhani, avokatja e parë shqiptare që ushtroi profesionin e vet në Francë

Nga Nini Haxhistasa Mano Portreti i Erifili Bezhanit, vajza e tezes së tim eti, në vitet e fëmijërisë sime të hershme, në imazhin e përftuar ashtu, vjedhurazi bisedave të kujdesshme të të medhenjve, ishte thuajse i pakapshëm. Shkolluar në Greqi, e më pas në Francë, fotografitë e Eri

Poetja italiane Izabela, pasardhësja e Skënderbeut
  • 2016-07-09

Poetja italiane Izabela, pasardhësja e Skënderbeut

Poeteshës Izabela Kastrioti (Scanderbeg) nuk i çel vend me përfillje të dukshme vetëm Enciklopedia italiane e Njerëzve të Shquar. Emri i saj, me një vëllim jo të vogël shpjegues, gjendet edhe në fjalorin enciklopedik të famshëm italian, Treccani. Aty shkruhet se CASTRIOTA SCANDER

Borxhi i madh i shtetit shqiptar ndaj Margaret Macmillan
  • 2016-07-08

Borxhi i madh i shtetit shqiptar ndaj Margaret Macmillan

Nga Ndriçim Kulla* Kur përmend mbiemrin "Makmillan" në Shqipëri shumë njerëz do të kujtojnë menjëherë ish-kryeministrin britanik të viteve '50-60. Shumë njerëz e kujtojnë këtë emër për shkak se ai u bë temë debati në bisedën mes Enver Hoxhës dhe Hrushovit në Moskë në 1960,

Festivali në Serbi: Leximi në shqip nga vëllezër në brisk
  • 2016-06-28

Festivali në Serbi: Leximi në shqip nga vëllezër në brisk

Në një takim të prozatorëve që lëvrojnë gjininë e tregimit në Evropë është i ftuar edhe shkrimtari Arian Leka. Është festivali i 11-të Kikinda Short, në Serbi që mbahet nga 28 qershor deri në 2 korrik, ku autori shqiptar do të mbajë tre lexime autoriale të krijimtarisë së tij

Vera Bekteshi dhe Virion Graci përballë autorëve të rinj
  • 2016-04-19

Vera Bekteshi dhe Virion Graci përballë autorëve të rinj

Një mbrëmje letrare kushtuar të rinjve. Revista letrare “Saras” mbledh autorët e rinj në një diskutim mbi letërsinë, në “Tulla Art Center”. “E dija që një ditë do të shkruaja”. Me këtë fjali Vera Bekteshi një emër i njohur në letrat shqipe

Është ndarë nga jeta historiani Zef Mirdita
  • 2016-04-05

Është ndarë nga jeta historiani Zef Mirdita

Është ndarë nga jeta në moshën 80-vjeçare, historiani dhe akademiku i njohur, Zef Mirdita. Zef Mirdita u lind në Prizren, më 13 mars të vitit 1936, ndërsa vdiq në Zagreb. Historiani Mirdita ka punuar profesor në shkollat e mesme, gjimnaz, të muzikës e të mjekësisë, ndërsa nga viti