Rezultate te kerkimit per termin: +Reforms

Meta: total 208 / total_found 208 / time 0.007 / keyword[0] reforms / docs[0] 208 / hits[0] 286 /
Rama pret eurodeputetët e PE në një tryezë të rrumbullakët
  • 2019-02-27

Rama pret eurodeputetët e PE në një tryezë të rrumbullakët

Pas takimit me liderët e opozitës, Delegacioni i paralmetit Europian ka zhvilluar takim edhe ministrin e Brendshëm dhe kryeminsitrin Rama. Pas takimit, ministri Sandër Lleshaj nuk dha asnjë deklaratë për mediat. ndërkohë që vijon takimi në Kryeministri, ku ndodhet Rama dhe Gent Cakajt,

Hahn, i shqetësuar për tensionin në rritje qeveri-opozitë
  • 2019-02-20

Hahn, i shqetësuar për tensionin në rritje qeveri-opozitë

Pas takimeve me zyrtarë të rëndësishëm të KE-së, ministri i Jashtëm në detyrë të Shqipërisë, Gent Cakaj është akuzuar edhe me Komisionerin për Zgjerim në Bashkimin Europian, Johannes Hahn. Ky i fundit i ka shprehur diplomatit shqiptar shqetësimin në lidhje me tensionin në rritje

Mogherini për Tahirin: Nuk komentoj hetime në vijim. 2018 unik për Shqipërinë
  • 2017-11-15

Mogherini për Tahirin: Nuk komentoj hetime në vijim. 2018 unik për Shqipërinë

Në kuadër të takimit të nëntë të Këshillit të Stabilizim-Asociimit, shefja e Politikës së Jashtme të BE, Federica Mogherini ka zhvilluar një takim kokë më kokë me ministrin e Jashtëm shqiptar, Ditmir Bushati. Në konferencën e përbashkët për shtyp, Mogherini ka vlerësuar hapat

The Hill: Rama dhe beteja për reformën në drejtësi. Ai smund të vërë dorën në zjarr as për aleatët e tij politikë
  • 2017-03-08

The Hill: Rama dhe beteja për reformën në drejtësi. Ai smund të vërë dorën në zjarr as për aleatët e tij politikë

Nga Robert Carmona-Borjas* Që prej një cerek shekulli, politikanët dhe diplomatët amerikanë kanë shtyrë, kanë marrë me të mirë, dhe herë pas here kanë korruptuar, me grante e forma të tjera të ndihmave zyrtare, Shqipërinë e vogël që të bëjë atë që duhet të bëjë për tu

Adriatik Llalla si një vegël anti-amerikane dhe shkeljet e tij flagrante
  • 2017-02-06

Adriatik Llalla si një vegël anti-amerikane dhe shkeljet e tij flagrante

Nga Ferdinand Dervishi “Pas Luftës së Dytë Botërore, një kamion i UNRRA-s, një agjencie ndërkombëtare të dominuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës që shpërndante ndihma në vendet e rrënuara nga lufta – kishte marrë një rrugë andej nga veriu i Shqipërisë. Kamion

Reagon SHBA: Ligj i rëndësishëm, rivlerësim prokurorëve dhe gjykatësve
  • 2016-08-31

Reagon SHBA: Ligj i rëndësishëm, rivlerësim prokurorëve dhe gjykatësve

Ambasada e Shteteve t Bashkuara mirpret vendimin e Parlamentit t Shqipris pr t miratuar ligjin e par pr zbatimin e reforms n drejtsi. Përmes një njoftimi të publikuar në faqen zyrtare të ambasadës amerikane thuhet se ky ligj i rndsishm do t filloj procesin e rivlersimit t prokurorve dhe gjykat

Autogoli i Berishës dhe kartonat e kuq që realizuan reformën
  • 2016-08-31

Autogoli i Berishës dhe kartonat e kuq që realizuan reformën

Kjo ka qenë ndoshta vera më e nxehtë e 25 viteve demokraci në Shqipëri. Shkaku ka qenë reforma në drejtësi, një proces i gjatë e i mundimshëm për ndërkombëtarët, ekspertët vendas dhe sidomos për publikun shqiptar. I cili i lodhur nga loja politike kërkonte me çdo kusht votimin