Rezultate te kerkimit per termin: +Remzi +Pernaska

Meta: total 9 / total_found 9 / time 0.000 / keyword[0] remzi / docs[0] 2566 / hits[0] 6633 / keyword[1] pernaska / docs[1] 305 / hits[1] 508 /
Lamtumire princ i gjuhes shqipe
  • 2014-09-04

Lamtumire princ i gjuhes shqipe

e Enjte 4 Shtator 20141204 pm NDRIIM KULLAbrbr  Me date 30 gusht u nda nga kjo jete albanologu me i madh i mbetur gjalle i diteve tona patriarku i shkencave filologjike ne Shqiperi prof Shaban Demiraj Si nje njeri i lidhur prej tri dekadash me filologjine shqipe si nje botue

No Pic available
  • 2014-04-22

Mahir Domi për gjuhën shqipe,prezantohet “Studime sintaksore” 

Akademia e Shkencave ka prezantuar dje veprën “Studime sintaksore” të akademikut Mahir Domi, një nga gjuhëtarët e shquar dhe me kontribute të veçanta në gjuhën shqipe.Paraqitja e botimit Vepra I. “Studime Sintaksore” e akademikut

Nje profesor sipas pemes se tamblit
  • 2011-12-10

Nje profesor sipas pemes se tamblit

Speciale/Gjuhetari dhe shqiptari i shquar Remzi Pernaska Eumlshte i njohur fakti qe shqiptaret ne vecanti studiuesit shqiptare jashte vendit ame jane konsideruar si ambasadoret e vendit te vet ne fushat ku ata punojne e kontribuojne. Por gjithashtu eshte i nj

No Pic available
  • 2010-12-15

Kumtesë pë r opinionin shoqë roror

Siç eshte bere tashme e njohur, me 15-17 dhjetor zhvillon punimet konferenca shkencore me teme "Shqipja ne etapen e sotme: politikat e permiresimit dhe te pasurimit te standardit", e organizuar nga Qendra e Studimeve Albanologjike. Ne kete tubim, qe mbahet ne nje hotel turistik ne Durres, marr

No Pic available
  • 2010-12-15

Kumtese per opinionin shoqeror

Siç eshte bere tashme e njohur, me 15-17 dhjetor zhvillon punimet konferenca shkencore me teme "Shqipja ne etapen e sotme: politikat e permiresimit dhe te pasurimit te standardit", e organizuar nga Qendra e Studimeve Albanologjike. Ne kete tubim, qe mbahet ne nje hotel turistik ne Durres, marr

No Pic available
  • 2010-03-25

Eqrem çabej, homazhe sot në Paris

PARIS-Shoqata franko-shqiptare në Paris organizon sot një aktivitet homazh për nder të Eqrem çabejt (1908-1980), figurë qendrore e gjuhësisë dhe kulturës shqiptare e shekullit të njëzetë. Lajmin e bën të ditur presidenti i shoqatës Pascal Hamon. Konferenca mbahet në Maison, ora 18.00