Rezultate te kerkimit per termin: +Republika +Federale

Meta: total 402 / total_found 402 / time 0.001 / keyword[0] republika / docs[0] 11804 / hits[0] 15746 / keyword[1] federale / docs[1] 8132 / hits[1] 11341 /
No Pic available
  • 2018-12-28

Gjermania me mbulim të rrjetit 4G më të keq se Shqipëria

Gjermania mbetet mbrapa në aspektin e rrjetit të telefonave celularë. Sipas një studimi të kompanisë konsulente Aachen P3, i cili është bërë në emër të grupit parlamentar të ekologjistëve, Gjermania është pas Shqipërisë. Në këtë studim thuhet se Republika Federale e Gjermanisë

No Pic available
  • 2018-12-28

Cunam kokaine në Gjermani

Në vitin 2018 autoritetet gjermane kanë konfiskuar më shumë kokainë se kurrë më parë. Hetuesit gjermanë parashikojnë luftë të ashpër mes rrjeteve kriminale, që kryesisht vijnë nga Ballkani Perëndimor dhe Maroku. Autoritetet e Hamburgut zbuluan në nëntor në një kontenier nga Repu

No Pic available
  • 2018-11-24

Tragjedia e pazbuluar polake: Nazistët grabisnin identitetin e fëmijëve

Mijëra fëmijë polakë u rrëmbyen gjatë pushtimit gjerman nga viti 1939 deri në vitin 1945 dhe u gjermanizuan me forcë. Fatet e dokumentuara nga DW dhe Interia.pl u prezantuan tani në një konferencë në Krakov. Vështirë të gjendet një temë kaq pak e njohur në historinë gjermano-pola

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas viziton Tiranën javën e ardhshme
  • 2018-09-15

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas viziton Tiranën javën e ardhshme

Javën e ardhshme Tiranën e viziton ministri i Jashtëm Gjerman, Heiko Maas ndërkohë që 15 shtatori përkon me 31-vjetorin e protokollit të bisedimeve mes Shqipërisë dhe RFGJ-së, e cila i hapi rrugë vendosjes zyrtare të marrëdhënieve diplomatike me Gjermaninë, më 2 tetor 1987, njëkoh

Proteston kundër Trump mbi Statujën e Lirisë, arrestohet emigrantja
  • 2018-07-05

Proteston kundër Trump mbi Statujën e Lirisë, arrestohet emigrantja

Një grua u ngjit dje në Statujën e Lirisë në SHBA dhe u ul në bazën e monumentit, duke shkaktuar një kolaps të vërtetë, pasi policia i frikësohej një sulmi terrorist. Mijëra turistë u evakuuan nga Ishulli i Lirisë në New York Harbor të mërkurën gjatë një përpjekje të autorite

E PASURA E VARFR GJERMANI
  • 2017-11-15

E PASURA E VARFR GJERMANI

Koniunktur e mir, ekonomi n bum – n fakt shumica e gjermanve duhej t ishin posarisht n mirqenie. Por ata nuk jan. Rreziku pr t’u varfruar, madje sht i lart, sipas fondacionit Hans-Böckler. Nj supozim: T ardhurat mujore i humbet, sepse smuresh keq, aq sa nuk mund t punosh m. Nj sigurim p

No Pic available
  • 2017-09-04

Kthehet nga Austria ekspertiza e videos në rastin Dehari

Zyra e Kryeprokurorit të Shtetit ka bërë të ditur se Prokuroria Themelore në Prizren ka pranuar raportin e ekspertizës së analizave të video-incizimeve të kamerave të sigurisë, lidhur me rastin e vdekjes së të ndjerit Astrit Dehari, të cilat janë siguruar nga Qendra e Paraburgimit në