Rezultate te kerkimit per termin: +Reshpja

Meta: total 36 / total_found 36 / time 0.000 / keyword[0] reshpja / docs[0] 36 / hits[0] 62 /
No Pic available
  • 2016-06-22

Petro Koçi: Ja si u themelua PS, marrëdhëniet e mia me Nanon dhe Ramën

Zëvendësministri i Mbrojtjes, njëkohësisht kryetari i PSV91, Petro Koçi, ka treguar gjatë një interviste në emisionin Shih Programin të gazetarit Enkel Demi në TVSH, historinë e themelimit të Partisë Socialiste. Koçi thekson se PS trashëgoi vlerat e së majtës dhe arrtija e saj isht

No Pic available
  • 2016-06-21

INTERVISTA/ Petro Koçi: Ja si u themelua PS, si i njoh Nanon, Pëllumbin, Ramën e Berishën

Zëvendësministri i Mbrojtjes, njëkohësisht kryetari i PSV91, Petro Koçi, ka treguar gjatë një interviste në emisionin Shih Programin të gazetarit Enkel Demi në TVSH, historinë e themelimit të Partisë Socialiste. Koçi thekson se e PS trashëgoi vlerat e së majtës dhe arrtija e saj

Dimri i Madh i Vetmisë së Shkrimtarit
  • 2016-01-23

Dimri i Madh i Vetmisë së Shkrimtarit

Nga Rudolf Marku 1. Fjala vetmi është njëra ndër fjalët që shfaqet me intensitet të pavullnetshëm në krijimtarinë e Ismail Kadaresë, që në tituj poezish të hershme, në tituj librash dhe në rreshta esesh, poezish dhe në labirinthet e komplikuara të prozës së tij. Siç na e kujton

Si më goditën me shufër hekuri në 1991, pse më erdhi në dhomë një vajzë e bukur
  • 2015-11-19

Si më goditën me shufër hekuri në 1991, pse më erdhi në dhomë një vajzë e bukur

"A mund të quhet Atdhe një vend ku përpiqen të të vrasin pas shpine, tinëzisht, me një shufër hekuri në kokë?". Kjo është ajo dilema që i është vërtitur në kokë prej vitesh, qysh se ndodhi ai sulm diku në vitin 1990 apo 1991. Rudolf Marku nuk mund ta mohojë se diktatura i ka lë

Të mbetesh në një varg
  • 2015-07-01

Të mbetesh në një varg

ALDA BARDHYLI Ai mund të kthehej me një varg. Emily Dikson imagjinonte zhurmën e hapave në errësirë që do të ndalonin në derën e saj. Atëherë në bllokun e vogël të shënimeve, ajo përpiqej të gjente rreshtin e duhur, atë që do të përcillte mes rreshtash mesazhin për dikë, se i

No Pic available
  • 2015-02-22

Frederik Reshpja: Disa rreshta për bohemin e fundit

Alda Bardhyli “Tani që po vdes ëndërroj vetëm një kryq te koka/ dhe të harrohem, se nuk dua që edhe pas vdekjes/ të më ndjekë mallkimi i artit/ Mos e pastë njeri këtë fat! Por kur të vdes portreti im ka për t’u shfaqur nëpër gjethe/ se unë kam pasur miqësi me çdo dru/

Skënder Drini..një ditë nga jeta e shkrimtarit
  • 2014-08-11

Skënder Drini..një ditë nga jeta e shkrimtarit

Skënder Drini është një nga ata, shkrimtarë me emër të letërsisë shqipe, që panteonit të letrave dhe bashkëkohësve, si testament u ka lënë edhe këto vepra, si: “Tregimet e së shtunës”, “Shqipja e kreshtave tona” (dy vëllime), “Midis dy kohëve”,