Rezultate te kerkimit per termin: +Reshpjen

Meta: total 4 / total_found 4 / time 0.000 / keyword[0] reshpjen / docs[0] 4 / hits[0] 7 /
Frederik Rreshpja, i mallkuari  me art
  • 2017-02-17

Frederik Rreshpja, i mallkuari me art

Në 17 shkurt të këtij viti mbushen njëmbëdhjetë vjet nga largimi prej kësaj bote i poetit të klasit të parë, Frederik Reshpja. Kushdo që ka lexuar lirikat e tij të trishtuara dhe është magjepsur prej fjalës poetike plot finesë e ndjeshmëri, nuk mund të mos ketë ndërmendur një ç

Letërsia e angazhuar, jo vetëm për femrat
  • 2014-04-25

Letërsia e angazhuar, jo vetëm për femrat

Shtëpia botuese Saras promovoi në ditën e dytë të Festivalit të Librit dhe Artit, romanin Fytyra e Simurgut me autor Gazmend Krasniqin/ Koncepti i letërsisë së angazhuar nuk duhet të jetë vetëm i femrave, tha ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro Skena letrare shqiptare pas viteve 90 tre

No Pic available
  • 2008-12-06

Frederik Rreshpja dhe e nesërmja e vonë

16/03/2005  Nji burrë shtatimët dhe i veshur me të zeza shfaqet e zhduket hapsirave gri të kryeqytetit ku dhimbshëm pulson ritmi fatkeq i botes sonë shqiptare. Një burrë i mplakur, ndonëse nuk është më shumë se gjashtëdhjetë e tre vjeç, me një çantë të zezë e të vje

No Pic available
  • 2008-07-01

Shkrimtarët - jashtë vijës së verdhë…

Roland Gjoza për Roland Gjozën. I hapur, plot dhembje dhe problemor. Sepse këtu është vija ndarëse. Shkrimtari i vërtetë, që shpesh harrohet, është jashtë vijës së verdhë, ku s'ka lexues, ndërsa shkrimtari i bestsellerve është brenda vijës së verdhë, ku është lexuesi, suksesi