Rezultate te kerkimit per termin: +Reshpjes

Meta: total 11 / total_found 11 / time 0.000 / keyword[0] reshpjes / docs[0] 11 / hits[0] 20 /
Frederik Rreshpja, i mallkuari  me art
  • 2017-02-17

Frederik Rreshpja, i mallkuari me art

Në 17 shkurt të këtij viti mbushen njëmbëdhjetë vjet nga largimi prej kësaj bote i poetit të klasit të parë, Frederik Reshpja. Kushdo që ka lexuar lirikat e tij të trishtuara dhe është magjepsur prej fjalës poetike plot finesë e ndjeshmëri, nuk mund të mos ketë ndërmendur një ç

No Pic available
  • 2015-02-22

Frederik Reshpja: Disa rreshta për bohemin e fundit

Alda Bardhyli “Tani që po vdes ëndërroj vetëm një kryq te koka/ dhe të harrohem, se nuk dua që edhe pas vdekjes/ të më ndjekë mallkimi i artit/ Mos e pastë njeri këtë fat! Por kur të vdes portreti im ka për t’u shfaqur nëpër gjethe/ se unë kam pasur miqësi me çdo dru/

Botohen kujtimet e Kadarese Mengjeset ne Kafe Rostand
  • 2014-11-14

Botohen kujtimet e Kadarese Mengjeset ne Kafe Rostand

e Premte 14 Nentor 20140929 am Botimet Onufri sjellin librin me te fundit te shkrimtaritbrbrQe nga femijeria te problemet e dites shkruar pas largimit ne ParisbrbrI ulur ne kendin e tij te zakonshem ne kafe Rostand perballe shtepise se tij ne Paris i kalon perpara syve gjithe je

Letërsia e angazhuar, jo vetëm për femrat
  • 2014-04-25

Letërsia e angazhuar, jo vetëm për femrat

Shtëpia botuese Saras promovoi në ditën e dytë të Festivalit të Librit dhe Artit, romanin Fytyra e Simurgut me autor Gazmend Krasniqin/ Koncepti i letërsisë së angazhuar nuk duhet të jetë vetëm i femrave, tha ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro Skena letrare shqiptare pas viteve 90 tre

KAPELET E NJE BOHEMI
  • 2014-04-22

KAPELET E NJE BOHEMI

Në shtëpinë e Frederik Reshpjes… Mes dorëshkrimeve që Gjovalini i ruan me kujdes dhe kujtimeve të mbyllura në bufenë e vjetër Alda BARDHYLI Një dritë rrinte ndezur deri pas mesnate në shtëpinë e Reshpjave në lagjen Gjuhadol në Shkodër. Ishte Frederiku, që në dhomën e

Si donin të më digjnin në vitin 1994 filmin ku kritikohej Berisha
  • 2013-12-02

Si donin të më digjnin në vitin 1994 filmin ku kritikohej Berisha

Regjisori Leon Qafzezi, në një rrëfim për gazetën Shekulli, tregon një incident në vitin 1994, kur deshën ti prishin një film ku kritikohej Sali Berisha. Në vitin 1994 bëmë një film që ia kushtuam poetit Frederik Reshpja. Në atë kohë ai hodhi disa parulla anti- Berishë dhe këto

No Pic available
  • 2013-05-28

Mato: Jakov Xoxa më mbrojti kur më hoqën nga Lidhja e Shkrimtarëve

TIRANE - Për Sulejman Maton, redaktor i dikurshëm pranë Lidhjes së Shkrimtarëve, më të rrezikshme sesa vetë Sigurimi i Shtetit kanë qenë organizatat e Partisë. Në një intervistë për "GSH" ai tregon se si funksiononte puna n&e