Rezultate te kerkimit per termin: +Retrospektiv +Gazeta

Meta: total 114 / total_found 114 / time 0.002 / keyword[0] retrospektiv / docs[0] 1046 / hits[0] 1174 / keyword[1] gazeta / docs[1] 97392 / hits[1] 123235 /
No Pic available
  • 2017-03-07

Mbërrin në Kuvend p/ligji Për Planifikimin dhe Zhvillimin e Territorit

Ministria e Zhvillimit Urban paraqet sot para Komisionit për Veprimtarinë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin, ndryshimet në Ligjin për Planifikimin dhe Zhvillimin e Territorit. Këto ndryshime vinë si një domosdoshmëri për të rregulluar dhe përshtatur kuadrin ligjor në këtë fushë qoftë

Kreuztanne  një roman autobiografik i një self-made-man 
  • 2017-01-10

Kreuztanne një roman autobiografik i një self-made-man 

Serban Tabacu Përpara se ta filloja përkthimin në rumanisht të romanit autobiografik “Kreuztanne – Udhëkryq”, mu desh më parë të hyja në botën komplekse të autorit e në këtë mënyrë, të familjarizohesha me të dhe ambientin përreth tij. Në këtë roman, Fate Vela

Sislej Xhafa, anëtar Nderi i Akademisë së Firences
  • 2016-12-19

Sislej Xhafa, anëtar Nderi i Akademisë së Firences

Ish studenti shqiptar në Akademinë e Arteve të Firencës, i cili gjatë kohës së studimeve tërhoqi jo pak vëmëndjen për talentin e tij, është rikthyer sërish më 16 dhjetor në hapësirat e kësaj Akademie, por këtë herë për tu nderuar. Sislej Xhafa, një nga emrat më të njohur të

Aktualiteti i Ciceronit, një mbrojtës i Republikës
  • 2016-11-30

Aktualiteti i Ciceronit, një mbrojtës i Republikës

Nga Lavdrim Lita Në fund gushtin e 2010 gërmimet në Parkun Arkeologjik të Apolonisë zbuluan bustin e një burri, një këmbe statuje atleti , si dhe një busti gruaje prej mermeri 2 m larg të parit në zonën e vilave romake me impluvium. Zbulimi dokumentoi aristokracinë e këtyreve viseve n

Jeta e diasporës shqiptare në një ekspozitë
  • 2016-11-18

Jeta e diasporës shqiptare në një ekspozitë

Ndahen Çmimet e Bibliografisë “Lumos Skëndo” Libri Antikuar për Shqipërinë në Bibliotekën Françeskane, me autor At Vitor Demaj dhe Silva Kodheli është vlerësuar me çmimin Kombëtar të Bibliofilisë “Lumos Skëndo 2015″. Motivacioni që ka shoqëruar këtë çmim

Revolucioni i përgjakur kundërkomunist hungarez
  • 2016-10-19

Revolucioni i përgjakur kundërkomunist hungarez

(23-tetor -11 nëntor 1956)  Me rastine 60-vjetorit  Nga Skifter Këllici “Për dashurinë jap jetën, për lirinë fal dashurinë” Shandor Petëfi, poet i madh hungarez Prolog Më 23 tetor të vitit 2006, pra plot 60 vjet më parë,  po udhëtoja me Al Italian nga Roma për n

Ahmetaj: Marrëdhënia me FMN-në do të vazhdojë, përtej marrëveshjes aktuale
  • 2016-10-11

Ahmetaj: Marrëdhënia me FMN-në do të vazhdojë, përtej marrëveshjes aktuale

Ministri i Financave i Shqipërisë, Arben Ahmetaj, që gjendet këto ditë në Uashington për bisedime me Fondin Monetar Ndërkombëtar, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës në qendër të bisedimeve janë zhvillimet ekonomike të vendit. Ai tha se pjesë e këtyre bisedimeve është