Rezultate te kerkimit per termin: +Revolucionit +Rus

Meta: total 485 / total_found 485 / time 0.001 / keyword[0] revolucionit / docs[0] 4027 / hits[0] 5306 / keyword[1] rus / docs[1] 22462 / hits[1] 42388 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

Çfarë ka ndodhur më 26 prill?
  • 2017-04-26

Çfarë ka ndodhur më 26 prill?

570 – Lindi Muhamedi – burime të tjera sugjerojnë 20 prillin, sipas kalendarit hënor islamik. Muhamedi lindi në Mekë dhe jetoi atje për rreth 52 vitet e para të jetës së tij (570-622). Kjo periudhë është përgjithësisht e ndarë në dy faza; para dhe pas zbulimeve profetike.

Mbi dogmën, origjinën dhe trashëgiminë e realizmit socialist
  • 2017-04-11

Mbi dogmën, origjinën dhe trashëgiminë e realizmit socialist

Agron TUFA Nocioni Nocioni qendror i dogmës ideologjike të komunizmit sovjet mbi artin, funksionin dhe rolin e tij është realizmi socialist. Procesi i ngjizjes dhe formësimit të realizmit socialist shkon paralelisht me kristalizimin e vetëdijes shoqërore sovjete të pasrevolucionit në dy ve

Ish-deputeti rus ekzekutohet me armë në qendër të Kievit
  • 2017-03-23

Ish-deputeti rus ekzekutohet me armë në qendër të Kievit

Ish-deputeti rus Denis Voronenkov u qëlluar për vdekje para ndërtesës së Palace Hotel, në Kiev të Ukrainës. Ngjarja ndodhi sot në mesditë, ndërsa një truproje shkëmbeu zjarr me sulmuesit, ndërsa dy persona u plagosën gjithashtu. Më 21 shkurt, ai i tha radio Evropa e Lirë se nuk isht

Moikom Zeqo: Kryqëzata kundër filmit shqiptar, nga delirantë trundryshkur
  • 2017-03-19

Moikom Zeqo: Kryqëzata kundër filmit shqiptar, nga delirantë trundryshkur

Akademiku Moikom Zeqo i cili kurohet prej disa muajsh nga një sëmundje e rëndë, ka komentuar sot në një intervistë për DITA edhe debatin për filmat e realizuara përpara viteve 90. Gjatë ditëve në spital, kam ndjekur debatin e bujshëm, e stërkalshëm, butaforik për çështjen e filmav

No Pic available
  • 2017-03-14

Çfarë ka ndodhur më 14 mars?

?..pes Shqiptarët festojnë Ditën e Verës (dikur, fillimi i vitit të ri). Nuk dihet pse kjo ditë ka marrë këtë emër, kur s’është as pranverë, dhe fundi i vitit ende më larg, por quhet edhe Dita e Luleve; dhe në kohët para-romake, viti i ri fillonte me dalje e luleve të para, n

Ndalimi i filmave të komunizmit, flet Piro Milkani: Çdokush e ka pultin në dorë
  • 2017-03-14

Ndalimi i filmave të komunizmit, flet Piro Milkani: Çdokush e ka pultin në dorë

Fatmira NIKOLLI Viti 1962. I sapo kthyer nga studimet Piro Milkani, bashkë me Viktor Gjikën, po xhironte një film, që sot nuk ia ka fort ënda ta shohë. Detyrë e posaçme- diversantë, zbulime, sigurim. I ardhur nga një botë liberale, duke qenë se nuk ishim budallenj, e kuptonim që ai f