Rezultate te kerkimit per termin: +Rezoluta

Meta: total 1000 / total_found 6138 / time 0.003 / keyword[0] rezoluta / docs[0] 6138 / hits[0] 9467 /
Plak i rrjedhur, Alimadhi sulmon Spartak Brahon dy fjalë për Bashën
  • 2019-04-04

Plak i rrjedhur, Alimadhi sulmon Spartak Brahon dy fjalë për Bashën

Konfigurimi i ri parlamentar po krijon hapësira për përfaqësim të subjekteve të ndryshme. Një ndër to është edhe Partia e Ballit Kombëtar që tashmë do të ketë në Kuvendin e Shqipërisë si deputet kryetarin e saj, Adriatik Alimadhi, i futur përmes listës emërore të Partisë Demok

Senati sfidon Trumpin, voton kundër emergjencës kombëtare
  • 2019-03-14

Senati sfidon Trumpin, voton kundër emergjencës kombëtare

Senati amerikan miratoi të enjten një rezolutë që kundërshton shpalljen e gjendjes së emergjencës kombëtare nga Presidenti Donald Trump lidhur me kufirin jugor të vendit. Rezoluta e miratuar me rezultatin 51 me 49, sfidon kërcënimin e Presidentit se do ti verë veton rezolutës. Dymbëdhj

Guaido nuk ka frikë, vendos të kthehet në Venezuelë
  • 2019-03-01

Guaido nuk ka frikë, vendos të kthehet në Venezuelë

Lideri i opozitës në Venezuelë, Juan Guaido, tha të enjten se planifikon të kthehet në vend përkundër kërcënimeve kundër tij dhe familjes. Duke folur para mediave pas takimit me presidentin e Brazilit, Jair Bolsonaro, Guaido tha se nuk ka asnjë mundësi të dialogut me qeverinë e presid

Irani nuk heq dorë, prodhon një tjetër raketë bërthamore
  • 2019-02-02

Irani nuk heq dorë, prodhon një tjetër raketë bërthamore

Media shtetërore iraniane ka raportuar se Irani ka kryer me sukses testimin e një rakete të re, me rreze veprimi prej 1,350 kilometrash. Testimi i kësaj rakete vjen në ditën kur Irani feston 40-vjetorin e revolucionit islamik të vitit 1979. Testimi i raketës Hoveizeh është kryer me sukses

Izraeli dhe SHBA-të largohen nga UNESCO
  • 2019-01-02

Izraeli dhe SHBA-të largohen nga UNESCO

Marrëdhëniet jo të mira mes Izraelit dhe UNESCO-s morën fund me përfundimin e vitit 2018. Edhe SHBA-ja ka ndjekur shembullin e Izraelit, duke e lënë Organizatën Arsimore, Shkencore dhe Kulturore të Kombeve të Bashkuara (UNESCO), të cilën Uashingtoni e ka akuzuar për paragjykimeve ndaj I

Integrimi, PE kërkon dialog: Opozita të kthehet në Parlament!
  • 2018-11-29

Integrimi, PE kërkon dialog: Opozita të kthehet në Parlament!

Parlamenti Europian miratoi me 459 vota pro, 112 kundër dhe 62 abstenim, rezolutën për Shqipërinë ku bën thirrje për dialog politik mes palëve dhe kthimin e opozitës në Parlament. PE inkurajon të gjitha forcat politike që të bëjnë përpjekje të mëtejshme për të krijuar një dialog

Raporti i PE, Bushati: Progres i Shqipërisë, negociatat në qershor
  • 2018-10-10

Raporti i PE, Bushati: Progres i Shqipërisë, negociatat në qershor

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati e ka cilësuar një lajm të mirë miratimin e raportit për Shqipërinë nga PE. Në një postim në twitter, Bushati shkruan: Shqipëria konfirmon progresin e qëndrueshëm në reformat lidhur me BE dhe miraton rrugën e përcaktuar nga Këshilli për të hapur n