Rezultate te kerkimit per termin: +Ritet

Total: 2485
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:21.912Z

FOTOT/ Ritet makabre të vëllazërisë në universitetin amerikan

Shumë prej nesh kanë parë filmat amerikanë me vëllazëritë e famshme. Por nëse në komeditë që kemi parë ka pasur rite të çuditshme, të krijuara për qëllim humori, ritet e një universitet të quajtur Hofstra në Nju Jork janë vërtet makabre. Që të bëhesh pjesë e vëllazëri

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:41.155Z

Ritet mortore në fshatrat arnaute në Rusi

Studiuesi Aleksandër Novik ka folur për ritet mortore e përkujtimore në fshatrat arnaute të rajonit të Rostovit, Rusi, gjatë Seminarit për gjuhën e Letërsinë që ka hapur siparin në Prishtinë. “Në brigjet e detit Azov si pasojë e luftrave turko-ruse në gjysmën e dytë të shek

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:57.512Z

FOTOT/ Ritet horror të dasmës indiane: Nga lisharësja me gjemba te therjet

India është një shtet me tradita të çuditshme, por kjo e një dasme është ndoshta më e çuditshmja. Fisi mblidhet para dasmës për të ushtruar një sërë ritesh mizore. Një prej tyre është therja e qengjit duke i këputur kokën me sopatë. Një tjetër rit është ecja mbi qymyr, a

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:28.960Z

Kristo, i larguar nga ritet dhe zakonet fetare

Pas arrestimit te Artan Kristos nen akuzen e terrorizmit, besimtaret myslimane ne Durres flasin pak per te dhe rolin e tij. Myftiu i xhamise se Durresit, Ilir Vokshi, deklaron se ngjarja ka lidhje me nje kendveshtrim personal te Kristos dhe nuk cenon komunitetin e besimtareve, ndonese pr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:53.850Z

Nis pelegrinazhi në malin e TomoritQindra qytetarë kryejnë ritet

Të tjera rreth shkrimit VIDEO BERAT- Data 21 gusht ka shënuar nisjen e pelegrinazhit drejt malit të Tomorit në Qarkun e Beratit. Në Teqenë e Kulmakut janë ngjitur me qindra qytetarë, të cilët kanë vendosur çadr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:27.055Z

Veliaj merr pjesë në Festivalin Ritet Panverore dhe Bio Fest-Krrabë

Nën kujdesin e Bashkisë së Tiranës, Krraba ishte mikpritësja e radhës e festivalit Ritet Panverore, ku morën pjesë disa grupe folklorike nga trevat shqipfolëse, si dhe i Bio-Fest, me punime artizanale dhe prodhime bujqësore të zonës. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i sho

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:05.266Z

Bin Laden varrim me ritet e Islamit

Asnjë marinar amerikan nuk mori pjesë në varrimin në det të Osama bin Laden, në përfundim të një ceremonie të mbajtur në bordin e anijes “USS Carl Vinson, ku u respektuan ritet islamike. Kështu thuhet në disa email-

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama