Rezultate te kerkimit per termin: +Riza

Total: 2789
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:08.387Z

Selman Riza Selman Riza, shkencëtari dhe atdhetari

Sot mbushen njëzet vjet nga vdekja e Selman Rizës, njërit prej sh kencëtarëve më në zë në lëmin e gjuhësisë shqiptare, njëherazi njërit prej luftëtarëve më konsekuentë kundër sistemeve diktatoriale të kohës së vet dhe të përpjekjeve të pandërprera të popullit të Kosovës

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:02.445Z

Plagoset me eksploziv Riza Malaj

08/04/2005  Flet i vëllai Agim Malaj: Eshtë jashtë rrezikut për jetën Policia ofron helikopter për në Tiranë, familja e dërgon në Prishtinë Plagoset dhe dëmtohet rëndë Riza Malaj nga një shpërthim eksplozivi, teksa gjuante peshk në lumin Valbonë, dje rreth orës 17.00 të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:53.168Z

Përkujtohet Riza Binishi

Nga Express më 28 shkurt 2011 në ora 18:41 Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, të hënën është mbajtur mbledhje komemorative, për të përkujtuar jetën, veprën dhe kontributin e prof.dr Riza Binishit, i cili vdiq dje në një Klinikë të Berlinit. Në mbledhjen përkujtimor

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:11.277Z

Riza: Shtëpitë rrezikojnë kategorinë

 Gjirokastër- Ndërtesat muzeale të Gjirokastrës, në faza të rënda shkatërrimi, rrezikojnë të ndryshojnë kategorinë. Specialistët e monumenteve kanë parë nga afër zhvillimet e fundit në pjesën historike të qytetit dhe në veçanti disa banesa mbi 100-vjeçare, të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:17.685Z

RIZA LAHI, POETI BOTËROR

Nga Luan Çipi Duke qenë i moshuar 80 vjeçar, ashtu si po ikin vitet, po marrin me vete në amshim dhe shumë nga shokët e mi të fëmijërisë, për të lënë pas, kujtime të papërsëritshme dhe mall e dashuri të pashuar. E si mund të harrohen Minella Kostandini i gëzueshëm e tepër optim

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:24.183Z

Dy Dinozaurët e Riza Lahit

Shkrim-homazh në 3-vjetorin e ndarjes nga jeta të një piloti dhe shkrimtarit të njohur Bashkim Koçi Mbaj mend se kur ishim fëmijë bëheshim tjetër gjë kur shikonim të kalonte ndonjë aeroplan në qiell. Qenia jonë për një çast bashkëbisedonte me qiellin, kupolën e kaltër që na qën

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:10.581Z

Rrëzohet rekursi i Riza Malajt

 Armand BajramiGjykata e Lartë rrëzon rekursin e Riza Malajt kundër dënimit të dhënë ndaj tij nga Gjykata e Krimeve të Rënda, për akuzat e vrasjes dhe prishjes së qetësisë publike. Një vendim i pak ditëve më parë i kësaj gjykate, nuk i dha të drejtën e rekursit në këtë gj

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama