Rezultate te kerkimit per termin: +Robert +Radoja

Meta: total 115 / total_found 115 / time 0.000 / keyword[0] robert / docs[0] 14117 / hits[0] 18949 / keyword[1] radoja / docs[1] 243 / hits[1] 360 /
Nga Ismail Qemali tek Luigj Gurakuqi, aktorët që luajtën tek Nëntori i dytë
  • 2017-11-28

Nga Ismail Qemali tek Luigj Gurakuqi, aktorët që luajtën tek Nëntori i dytë

Nëntori i dytë filmi që tregon udhëtimin e Ismail Qemalit drejt Vlorës për të ngritur aty flamurin e shqiptarëve, vazhdon të jetë një ndër filmat më historikë në historinë e kinematografisë shqiptare. Çdo 28 nëntor ai është simboli që çdo shqiptar do donte ta rishihte si pjes

No Pic available
  • 2017-11-27

Nga Ismail Qemali tek Luigj Gurakuqi, aktorët që luajtën tek Nëntori i dytë

Nëntori i dytë filmi që tregon udhëtimin e Ismail Qemalit drejt Vlorës për të ngritur aty flamurin e shqiptarëve, vazhdon të jetë një ndër filmat më historikë në historinë e kinematografisë shqiptare. Çdo 28 nëntor ai është simboli që çdo shqiptar do donte ta rishihte si pjes

No Pic available
  • 2017-05-25

Ngjyrat për Paqen edhe fëmijë nga Siria pjesëmarrës në ekspozitë

Në ambjentet e Akademisë “Robert Radoja” është zhvilluar një nga aktivitetet më të veçanta të bëra ndonjëherë në Shqipëri e quajtur “Ngjyrat për Paqen”. Në këtë ekspozitë merrnin pjesë fëmijë nga e gjithë bota me punimet e tyre, të përzgjedhura nga me

No Pic available
  • 2017-03-19

Dom Gjergj Meta: Filmat e diktaturës nxisin urrejtje, por jam kundër censurës

Fatmira NIKOLLI Dom Gjergj Meta tregon arsyet pse është kundër ndalimit të shfaqjes së filmave të Ish-Kinostudios, edhe pse në disa prej tyre, mbi klerin hidhet baltë. Duke qenë i qartë se arti dhe feja jo gjithëhere kanë ecur përkrah, Zëvendësi i Përgjithshëm i Arkidioqezës Tiran

Festivali i Pogradecit, filma dhe kuzhinë e mirë ballkanike
  • 2016-07-30

Festivali i Pogradecit, filma dhe kuzhinë e mirë ballkanike

Filma dhe kuzhinë të mirë. Krijime të reja, regjisorë të traditës dhe studentë, filma artistikë, dokumentarë, të animuar, por edhe homazhe për figura të mëdha të kinematografisë. Nga data 31 korrik deri më 5 gusht do të zhvillohet në kinemanë e qytetit të PogradecitQendra Kultu

100 filma: Rrëfimet në Balkan mish-mash
  • 2016-07-18

100 filma: Rrëfimet në Balkan mish-mash

Festivali i filmit ballkanik hyn në edicionin e gjashtë, ku për një javë në Pogradec do të projektohen 100 filma. Me presidente nderi Margarita Xhepën, në këtë edicion në konkurrim do të jenë filma nga Shqipëria, Serbia, Maqedonia etj. Çdo mbrëmje në kinemanë verore do shfaqen fi

No Pic available
  • 2016-05-07

Karroca e filmit Nëntori i dytë e degraduar në garazh

Dritan Huqi: Në një vend normal ajo do ekspozohej me dinjitet diku Karroca e filmit “Nëntori i dytë”, një objekt simbol jo vetëm i kinemasë shqiptare para viteve ’90, por dhe i historisë, prej kohësh ndodhet në një gjendje të mjeruar në ambientet e ish-Kinostudios