Rezultate te kerkimit per termin: +Romve

Total: 21
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:28.265Z

Franca nis shpërnguljen e romëve 100 persona lënë vendin me çarter

Vendimi i Sarkozis shqetson grupet e t drejtave t njeriut Franca ka przn rreth 100 rom dhe i ka nisur n vendin e origjins, Rumani, si pjes e nj prpjekjeje t Sarkozis pr t prishur t gjitha dyshimet e romve dhe pr t’i nxjerr ata nga vendi. Nj avion arter francez me 79 rom n bord sht nisur drejt

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:29.197Z

Emigrantët, Maroni: Do dëbojmë këdo që shkel ligjet

Italia do t ndjek t njjtn politik si Franca sa i takon deportimit t emigranteve, madje do t tregohet edhe m e ashpr. Ministri i brendshm Italian, Roberto Maroni krcnoi se shteti italian do t dboj jo vetm klandestint, por edhe emigrantt e ligjshm q nuk plotsojn kushtet e vendosura me ligj. “Fra

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:29.197Z

Maroni: Do të dëbojmë edhe emigrantët e ligjshëm

Italia do t ndjek t njjtn politik si Franca sa i takon deprtimit t emigranteve, madje do t tregohet edhe m e ashpr. Ministri i Brendshm italian, Roberto Maroni krcnoi se shteti italian do t dboj jo vetm klandestint, por edhe emigrantt e ligjshm q nuk plotsojn kushtet e vendosura

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:28.249Z

Franca nis deportimin e romëve të paligjshëm

N kuadr t nj aksioni pr spastrimin e vendit nga emigrantt e paligjshm, Franca ka nisur deportimin e romve drejt Rumanis. Madje autoritetet kan akorduar edhe 300 euro pr person pr 79 romt q pranuan t t kthehen n Rumani me dshirn e tyre. Presidenti Sarkozi sht akuzuar nga se po nxit reagime ksenofobik

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.849Z

Fmijt rom; M shum t drejta

Me rastin e Dits Botrore t Romve, Presidenti i Republiks, Bamir Topi, nj prfasi e fmijve t ktij komuniteti jan takuar me krert m t lart t vendit. rom T shoqruar nga drejtues t Unionit t Romve t Shqipris Amaro Drom, ata vizituan s pari Presidentin e Republiks, Bamir Topi. Kryetari i Shtetit u p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:45.631Z

Prgatitjet pr kthim

Para lufts s Kosovs n lagjen e romve n Mitrovic kan jetuar mbi 7000 rom. Tani nj pjes e ktij komuniteti jeton n kampet n veri t Kosovs dhe bashksia ndrkombtare e autoritetet kosovare po vazhdojn prpjekjet pr kthimin e tyre n lagjen ku kan banuar dikur. Familjet e kthyera ndrkoh n shtpit e reja t ndr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:53.350Z

Nis zbatimin projekti për integrimin e romëve

Komuniteti rom dhe egjyptian n vendin ton ka nisur intergimin n shoqri, duke u regjistruar, arsimuar dhe punsuar. Projekti i miratuar nga qeveria shqiptare pr vitin 2010-2015, ka nisur zbatimin duke uar n dyert e shkollave qindra fmij rom dhe punsuar disa t rritur. "1875 fmij jan regjistruar ng

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama