Rezultate te kerkimit per termin: +Romake

Meta: total 1000 / total_found 2110 / time 0.001 / keyword[0] romake / docs[0] 2110 / hits[0] 3054 /
Aventura e Galeazzo Cianos, për ti marrë pavarësinë Shqipërisë
  • 2019-04-01

Aventura e Galeazzo Cianos, për ti marrë pavarësinë Shqipërisë

Ciano mbërrin në Shqipëri për të marrë pjesë në ceremoninë e martesës së Mbretit Zog i I me Geraldinën 80 vjet më parë, qytetari i nderit të Tiranës Bajram Peçi Ashtu si shefi e vjehrri i tij, Musolini, edhe Galeazzo Ciano e filloi si gazetar karrierën e po si ai, i braktisi shpejt

No Pic available
  • 2019-03-20

Saga e lavdishme e familjes Muzaka

Luan RAMA Sipas studiuesit të njohur të historisë së Greqisë dhe shqiptarëve të Greqisë Carl Hopf, në librin e tij Kronika greko-romake, shkruhet për të birin e Gjon Muzakës, Adrianin, i cili ishte kapiten i kalorësisë së lehtë në shërbim të mbretit francez. Ai kishte fillimthi n

Kisha ku u luajt filmi Kodi i Da Vinçit, përfshihet nga flakët
  • 2019-03-19

Kisha ku u luajt filmi Kodi i Da Vinçit, përfshihet nga flakët

Kisha historike Saint-Sulpice në Paris,  ku u luajt filmi i autorit amerikan Dan Brown, bestselleri Kodi i Da Vinçit, mori flakë të dielën. Fatmirësisht zjarrfikësit arritën ta mbanin zjarrin nën kontroll dhe askush nuk u dëmtua. Zjarri filloi pasdite dhe në godinë ishin 4 persona. Ata

Lorik Cana: Kam qenë Don Zhuan! Tani më bërtet gruaja!
  • 2019-03-12

Lorik Cana: Kam qenë Don Zhuan! Tani më bërtet gruaja!

Këtë të shtunë në emisionin My Living në Vizion Plus, i ftuar për të rrëfyer mbi stilin e jetës ishte kapiteni legjendar i skuadrës Kombëtare të futbollit, Lorik Cana. Ai rrëfeu mbi jetën e tij pasi ka lënë sportin, për dietën strikte ushqimore, për pasionin e madh mbi makinat dh

Vojtila-Agca, pas atentatit të Papa Xhovanit para 39 vjetësh
  • 2019-03-09

Vojtila-Agca, pas atentatit të Papa Xhovanit para 39 vjetësh

Një libër (Chiarelettere), i cili supozon një ndërthurje të komploteve të Vatikanit dhe masonerisë devijonte pas vrasjes së Papës Gjon Pali II nga vrasësi turk Ali Agca në vitin 1981 Ka fjalë që rrotullohen rreth librave dhe ndonjëherë kanë kuptim – të papritur – për at

Zbulohet misteri i vdekjes së Aleksandrit të Madh
  • 2019-01-29

Zbulohet misteri i vdekjes së Aleksandrit të Madh

Misteri vdekjes së Aleksandrit të Maqedonisë që ka hutuar historianët, mund të zgjidhet përfundimisht. Teoritë e mëparshme kanë përfunduar se ai vdiq nga infeksioni, alkooli apo vrasja. Megjithatë, një studim i ri arriti në përfundimin se ai u prek nga çrregullimi neurologjik Guillai

The Washington Post për Shqipërinë: Tradita antike dhe plazhe të bukura
  • 2019-01-14

The Washington Post për Shqipërinë: Tradita antike dhe plazhe të bukura

The Washington Post i ka dedikuar një artikull Shqipërisë dhe atraksioneve të saj turistike. Në artikull flitet për vendin e Shqiponjave, traditat dhe plazhet e mrekullueshme. Kryeministri Edi Rama ka postuar në Facebook artikullin e plotë të medias prestigjoze. Mirëmëngjes dhe me këtë