Rezultate te kerkimit per termin: +Romani

Total: 3326
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:51.745Z

Romani postmodern

Sot, me 21 dhjetor, në ora 12:00 në Amfiteatrin e madh të Bibliotekës Kombëtare dhe Universitare të Kosovës mbahet promovimi i librit studimor “Romani postmodern shqiptar” i studiuesit Adil Olluri. Për të do të flasin studiuesit Ag Apolloni dhe Donika Dabishevci.“Romani post

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:41.125Z

Romani që thyen rekorde

Vetëm nëntë javë nga botimi i tij, romani "Fifty Shades of Grey" (Pesëdhjetë Nuancat e Grey) është bërë libri i shitur i të gjitha kohëve. Romani erotik i E. L. James bënë fjalë për një biznesmen që i hynë një lidhjeje perverse të dashurisë me një vajzë të re. Libri tashmë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:45.583Z

Romani i parë i Kadaresë

Botohet romani i panjohur i Ismail Kadaresë, Mjegullat e Tiranës Kthimi në kohën e shkrimeve të para është gjithnjë grishës për një shkrimtar. Ismail Kadare ishte student kur nisi të shkruante romanin që për vite me radhë mbeti aty, diku mes morisë së dorëshkrimeve të tij. Gati nj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:40.547Z

Fiton romani për alkoolizmin

Çmimi letrar ndërkombëtar Impac Dublin, i cili konsiderohet si më “i majmi” materialisht, ngase nënkupton fitimin e 100,000 funteve, sivjet iu nda autorit britanik Jon McGregor, për romanin “Even The Dogs”.Në konkurrencë të 147 titujve çmimi i sivjetmë iu nda romanit t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:24.849Z

Ribotohet romani "Sytë e Simonidës"

Mesjeta ka gjetur në penën e Dhimitër S. Shuteriqit autoritetin më të përgatitur për këtë temë. Njohës i thelluar i kësaj epoke të ndërlikuar, specialist i afirmuar me hulumtime dhe studime mesjetare, falë talentit të fuqishëm dhe përvojës së pasur krijuese, Shuteriqi ka arritur

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:10.342Z

Botohet romani i humbur i Saramagos

Romani "Claraboya" i nobelistit portugez Joze Saramago, i shkruar në vitet ‘50 të shekullit të kaluar, e për të cilin ishte menduar se ishte i humbur, është botuar për herë të parë. Romani vjen dy vjet pas vdekjes së shkrimtarit. Saramago, më 1953 dorëshkrimin e romanit që sjell

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:34.740Z

Promovohet në Milano romani i Fatos Kongolit

Romani i Fatos Kongolit "Jetë në një kuti shkrepësesh", i cili së fundmi është përkthyer në italisht, është promovuar në kuadër të Festivalit të Letërsisë të organizuar në Milano. Ky festival shërben si takim midis admiruesve të letërsisë dhe shkrimtarëve të ndryshëm. Kët

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama