Rezultate te kerkimit per termin: +Ronsari

Meta: total 4 / total_found 4 / time 0.000 / keyword[0] ronsari / docs[0] 4 / hits[0] 4 /
No Pic available
  • 2010-02-20

Përsiatje për praninë gjuhësore të "pellasgjishtes së lashtë"

Për sa i përket historisë ose gjuhës shqipe, sot, çfarë duhet të provojnë dijetarët si parahistorianët, historianët, arkeologët ose gjuhëtarët ? Së pari, duhet provuar shkencërisht me anë të studimeve dhe hulumtimeve të thelluara të bazuara me argumente provuese, akte dhe fakte t

No Pic available
  • 2009-11-12

Kadare, del romani i ri për vajzat e internuara,nxitja nga jeta e të bijës së Liri Belishovës

 Persida AsllaniNdryshe nga veprat e tjera të autorit, ky roman bart një kushtim që në titull. Është një përkushtim i dhimbshëm, disi funebër, sikundërse është në thelb një requiem, melodia e të cilit ngrihet ngadalë, trishtueshëm, drejt shqiptimit të vdekjes. Por ndryshe

No Pic available
  • 2009-01-08

Si mund të shpifet gjer te Skënderbeu?!

/> Esse e lirë për Kryeheroin, Nga Agim SHEHU   Por edhe kjo ndodhka kur, në stinë krimbash, me të drejtat e njeriut i qepet qefini kombit. Spjegimet janë të ndryshme, arsyeja është një. Është një kryqëzatë në llojin e vet kundër kombit shqiptar. Për ta shuar, pastaj për ta cop

No Pic available
  • 2008-08-12

Dy tregime

Roland GJOZA Dy tregime Një plakë lexon romane dashurie Kur ranë kullat, unë sapo isha futur në shtëpi. Hapa frigoriferin, mora një birrë dhe e shkullova me një frymë. Televizori kishte mbetur i ndezur.U ula në karrige te mblidhja veten. Punoja roje sigurie në komplekset financiare ngj