Rezultate te kerkimit per termin: +Rrfimi

Meta: total 38 / total_found 38 / time 0.000 / keyword[0] rrfimi / docs[0] 38 / hits[0] 56 /
No Pic available
  • 2016-09-02

Rinjohja e pamundur e Albert Kamysë

  Virion Graci Vepra e fundit që shkroi Kamy, e që mbeti e papërfuduar për shkak të vdekjes aksidentale ishte romani autobiografik Njeriu i parë. Pasi kish fituar gjithë suksesin dhe vëmendjen e duhur si shkrimtar i madh në Francë dhe në botë, kish marrë çmimin Nobel në letërsi,

No Pic available
  • 2011-01-15

Vrasja per pronen rrefehet autori

Te pakten ky eshte versioni i te akuzuarit Sinani per ngjarjen e 6 janarit 2011 ne Yrshek te komunes Kashar te Tiranes ku u vra Feim Leka. Rrjedha e ngjarjes eshte rrefyer nga vete autori para oficereve te policise gjyqesore. Ngjarja ne fjale eshte klasifikuar nga prokuroria si vrasje e kryer ne gje

No Pic available
  • 2010-08-25

Andrew Ross Sorkin

Intervistat e mia me bankiert e “Wall Street” N nj intervist t fundit, gazetari i shquar amerikan, Andrew Ross Sorkin, rrfen pr prvojn e tij n shkrimin e librit ”Tepr e madhe pr t falimentuar”, nj libr q tregon pr prapaskenat e errta t bots s “Wall Street”, pr mun

No Pic available
  • 2010-08-21

Ernesto Sabato, 99 vjeç.

Guri Filozofal TUNELI, nj roman i madh amerikolatinas i shek XX I madhi i letrave hispanoamerikane dhe nj nga autort m t famshm t bots, Ernesto Sabato, mbushi 99 vje; vazhdon t jetoj n shtpin e tij t prjetshme n Santos Lugares pran Buenos Aires, nuk rresht s thni se n dejet e tij rrjedh gjak shqipt

No Pic available
  • 2010-08-20

Leksiku i huaj në prozën e Ernest Koliqit

Konferenca Probleme t gjuhs shqipe n qendr t dits s tret t seminarit pr gjuhn dhe letrsin N ditn e tret t Seminarit Ndrkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare u mbajtn disa referime, t cilat kryesisht kishin t bnin me probleme t gjuhs shqipe. Leksiku i huaj n prozn e Ernest Koliqit ishte nj

No Pic available
  • 2010-08-20

Fjalët e huaja të Koliqit

Leksiku i huaj në prozën e Ernest Koliqit, veçoritë fonetike të sistemit foljor të veprës së Bogdanit, fjalitë njëkryegjymtyrëshe si dhe togfjalëshat e qëndrueshëm qenë objekt trajtimi në referimet e së mërkurës në kuadër të Seminarit Ndërkombëtar të Gjuhës, Letërsisë dhe

No Pic available
  • 2010-08-09

Prishja e ligjës së mortit

standard trokiti në dyert e Dëshmorëve të Atdheut Sot kujtojm Altinin, Kastriotin, Saimirin dhe Fatosin, t cilt dukepunn e tyre humbn jetn. N familjet e tyre nj vit m von ka akoma zi, ka akoma heshtje, munges dhe nj boshllk t madh q s’mund ta mbush dot prvese babai, vll