Rezultate te kerkimit per termin: +Rrmben

Meta: total 13 / total_found 13 / time 0.000 / keyword[0] rrmben / docs[0] 13 / hits[0] 13 /
No Pic available
  • 2015-11-27

Historia e Thanksgiving, festa m popullore n SHBA

Nga Albana Melyshi Lifschin “Thanksgiving” sht festa m popullore n SHBA. Me vendim t Presidentit Abraham Linkoln, n 3 tetor 1863, ajo festohet n t gjith Amerikn çdo vit, t ejten e fundit t muajit nntor. Historia e “Thanksgiving” lidhet ngushtsisht me fatin e pilgrimve, kolon

No Pic available
  • 2010-09-02

Incident në Lazarat, fshati rrëmben armët

Atentati i dshtuar ndaj nj t riu rikthen “shiun” e plumbave mbi Gjirokastr. Policia hesht Plumba makins s nj lazaratasi. Fshati i famshm rrmben prsri armt. Incidenti ka ndodhur mbrmjen e s marts, rreth ors 21:35, kur nga nj makin me targa t huaja sht qlluar me arm zjarri mbi nj makin q n

Çmimet Emmy, fitojnë  Mad Man dhe Modern family
  • 2010-08-30

Çmimet Emmy, fitojnë Mad Man dhe Modern family

“Mad Man” triumfon n edicionin e 62 t mimeve Emmy si seriali m i mir dramatik, ndrsa “Modern Family” rrmben statujn pr komedin m t mir. Seriali q tregon lindjen e industris publicitare n fillim t viteve ’60 n Nju Jork ishte n konkurim me realizime t tjera t suksesshme s

No Pic available
  • 2010-07-22

Ramiz Gjini, ose Shqipëria alegorike e postkomunizmit

N mjediset e libraris "E Pr7me", dje, shtpromovimi i romanit "Bibollasit", botimet “Fjala”, i shkrimtarit Ramiz Gjini, i pranishm n prezantim. Ky sht romani i fundit i Ramiz Gjinit, i botuar nga botimet "MB" dhe vjen pas vllimeve me tregime "Dush varrezash" (1998), "K

No Pic available
  • 2010-07-16

Album i lirikës së Dashurisë

Etnokulturë/ Princ i dashurisë është botimi lirik për dashurinë, me autor rapsodin e polifonisë, Lefter Çipa Lefter ipa ka m shum se nj gjysm shekulli q shkruan poezi. M sakt, pr vite me radh ai ka shkruar kng, ashtu si Dhori Qiriazi n Kolonj, Hamit Aliaj n Tropoj apo Koi

No Pic available
  • 2010-07-03

Visar Zhiti, në Vendin e urrejtjeve

Letërsi/ Përsiatje nga leximi i romanit Perëndia mbrapsht dhe e dashura i Visar Zhitit “Perndia mbrapsht dhe e dashura”, romani i shkrimtarit t njohur Visar Zhiti, ka nj titull ngacmues e q t fut n mendime. sht nj titull q bart n vetvete idet frymzuese dhe drejtuese

No Pic available
  • 2010-06-28

Përse e duan gjermanët kombëtaren e tyre

Gjermania mbrriti deri n 1/8 e finaleve t Kampionatit Botror. E papritura nuk sht dhe aq shum suksesi politik, por perceptimi i ekipit. Ajo q sjell ai sht e reja. T jemi t sinqert: Edhe pr futbollin sht humbje. M par, n mesjetn e futbollit, pra deri n vitin 2006, ekipet gjermane