Rezultate te kerkimit per termin: +Rusalka

Total: 12
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:41.737Z

Besa Llugiqi mes artistëve më të mirë të botës

"International Hans Gabor Belvedere Competition" ka zgjedhur 174 artistët më të mirë që do të performojë në Amsterdam në kuadër të edicionit të 34-të prej 3000 që kanë garuar për të qenë pjesë e tij. "Traviata" dhe "Ernani" të kompozitorit Verdi, "Rusalka" nga Dvorak, "Lisa" e T

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:37.417Z

Shënohet 100-vjetori i Marie Krajës

Me rastin e 100-vjetorit të lindjes së Artistes së Popullit, sopranos lirike, Marie Kraja, në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit, në Tiranë, u vu në skenë koncerti homazh “Në Flatrat e Këngës”. Koncerti u luajt nga solistët dhe orkestra simfonike e Teatrit, nën dirigjimi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:37.394Z

"Ne flatrat e kenges", me lindjen e zerit te Marie Krajes Izaura Ndoj

Shenohen plot 100 vjet nga dita e lindjes se kengetares lirike Marije Kraja, ku me emrin e saj cmohet koncerti "Ne flatrat e kenges". Marie Kraja eshte cilesuar si nje nga figurat me ne ze te artit shqiptar, e cila gjithashtu punoi energjikisht per zhvillimin dhe perpunimin interpretativ shijeholle

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:38.002Z

Marije Kraja, 100 vjet në Teatrin e Operas

Me rastin e 100-vjetorit të lindjes së sopranos lirike Marie Kraja, Artistes së Popullit, dje në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit është vënë në skenë koncerti homazh “Në flatrat e këngës”. Koncerti u luajt nga solistët dhe orkestra simfonike e TKOB-it, nën dirigjimin e Mje

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:14.165Z

Ulpiana Aliaj e Armand Likaj koncert klasik per kryeqytetasit

Orkestra simfonike e radio televizionit shqiptar në bashkëpunim me ambasadën sllovake kanë organizuar një koncert klasik, ku interpretuan sopranoja Ulpiana Alijaj dhe baritoni Armand Likaj. Dirigjent i shfaqjes ishte Peter Valentovic, ndërsa drejtor artistik David Tuki&

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:46.261Z

Festohet 100-vjetori i Jorgjie Trujës

 Me rastin e 100-vjetorit të lindjes së këngëtares lirike Jorgjie Truja u organizua dje në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit një aktivitet përkujtimor. Me këtë rast u prezantua edhe libri “Pasioni i një artisteje”, si dhe u shfaq filmi dokumentar “Grykë-argje

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:18.822Z

Memoria e 60 viteve histori te Teatrit te Operas dhe Baletit

Memoria e 60 viteve histori të Teatrit të Operas Shqiptare ruhet në një ambjent modest. Përgjegjësi i këtij arkivi jetën e tij e ka të lidhur ngushtë me këtë ambjent. Edhe pse ka dalë në pension çdo ditë vjen në

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama