Rezultate te kerkimit per termin: +Ruzveltit

Meta: total 56 / total_found 56 / time 0.000 / keyword[0] ruzveltit / docs[0] 56 / hits[0] 96 /
Çfarë ka ndodhur më 19 gusht?
  • 2016-08-19

Çfarë ka ndodhur më 19 gusht?

43 pes – Gaius Julius Cadaesar Octavianus detyron Senatin për ta zgjedhur Konsull. Më vonë, më 27 pes, ai e shpalli Romën perandori, duke u bërë vetë i pari perandor romak; Oktaviani mori emrin Augustus, dhe qëndroi në fron deri në vitin 14 të erës sonë, kur vdiq në moshën 75

No Pic available
  • 2016-08-04

Demarkacioni, Kurti: Kosova kapitulloi, akt tradhtie që po legjitimohet!

Ish-lideri i Vetëvendosje, Albin Kurti e quajti tradhti kombëtare marrëveshjen për demarkacionin me Malin e Zi. Teksa në Kuvendin e Kosovës kanë nisur diskutimet për ratifikimin e marrëveshjes, e cila ka mbetur pezull prej rreth 1 viti, Kurti shprehet se marrëveshja është në favor të a

Murray Rothbard dhe rilindja e Shkollës Austriake
  • 2016-02-13

Murray Rothbard dhe rilindja e Shkollës Austriake

Nga Selami Xhepa Ekonomist, historian, filozof politik dhe i moralit, teoricien i ligjit, aktivist politik, polemist - ky është në thelb Murray Rothbard (1926-1995), një emër i veçantë dhe qendror në panteonin e personaliteteve të libertarizmit. Shumë nga personalitetet që kam sjellë n

No Pic available
  • 2015-11-25

KOALICIONI ANTIFASHIST BOTËROR DHE LUFTA E FTOHTË

Nga Safet N. Ramolli Pak histori Lufta e Dytë Botërore filloi si revansh i forcave fashiste dhe përfundoi si triumf i forcave përparimtare. U zhvillua në harkun e 2077 ditëve: 1 shtator 1939-8 maj 1945. Ishte një përleshje e përgjithëshme, përfshiu popullsinë, ekonominë dhe burimet naty

No Pic available
  • 2015-01-19

Dështimi i totalitarizmit të kuq, në shkallë globale

Në ditët e sotme komunizmi i Marksit, Leninit e Stalinit kanë marrë fund kudo, me përjashtime sa gishtat e njërës dorë. Nuk ka nevojë t'i përmendim ato shtete, që pluskojnë, përmes vështirësisë së ethshme financiare, në Azi, në kontinentin afrikan , dhe nw Amerikën latine. Në

70 VJET NGA NJË LUFTË E NGATËRRUAR
  • 2014-05-29

70 VJET NGA NJË LUFTË E NGATËRRUAR

YLLI POLOVINA Tani për tani, sipas kronikës, dy ngjarje nuk po i ndahen njëra-tjetrës: pritmëria e marrjes së statusit vend kandidat për në BE dhe ai që ende quhet 70-vjetori i Çlirimit. Rastisën si bashkudhëtarë, edhe pse, po të mos ndodhte kjo, një lidhje të përhershme e kanë. Lu

Pse Rusia kerkon rajonin e Krimese
  • 2014-03-03

Pse Rusia kerkon rajonin e Krimese

Parlamenti rus votoi pro nderhyrjes ushtarake ne rajonin e Krimeas nje republike autonome brenda territorit ukrainas Ashtu si ne vitin 2008 me luften ne Gjeorgji edhe pas gjashte vjetesh Rusia perdor te njejtin argument trupat ushtarake do te sigurojne jeten qytetareve rus ne Krime Keta te fundit pe