Rezultate te kerkimit per termin: +Saadi

Meta: total 150 / total_found 150 / time 0.000 / keyword[0] saadi / docs[0] 150 / hits[0] 261 /
Izraelitët vrasin me plumb në kokë një 19-vjeçar palestinez
  • 2019-02-05

Izraelitët vrasin me plumb në kokë një 19-vjeçar palestinez

Viktima Forcat izraelite kanë vrarë një adoleshent palestinez dhe plagosën një tjetër në Bregun Perëndimor. Një zëdhënës i Gjysmëhënës së Kuqe palestineze, Mahmoud al-Saadi tha se forcat izraelite qëlluan të dy adoleshentët ditën e djeshme, në një motoçikletë nga pika e kontr

KUSH I SHKAKTOI PROTESTAT NË IRAN?
  • 2018-01-03

KUSH I SHKAKTOI PROTESTAT NË IRAN?

Udhëheqësit e Iranit duket se kanë mendime të ndryshme rreth arsyeve të protestave antiqeveritare që kanë përfshirë vendin, rreth asaj se çfarë përfaqësojnë demonstruesit dhe se ç’duhet bërë për të frenuar trazirat – sfida më e rëndë për udhëheqjen fetare të Iran

No Pic available
  • 2017-06-29

Mbretërimi i ISIS mbaroi!

Trupat irakiane kanë konfiskuar rrënojat e xhamisë së madhe të Mosulit nga ISIS, tha ushtria në një njoftim, duke deklaruar se mbretërimi i ekstremistëve në vend ka mbaruar. “Shteti i tyre fiktiv ka rënë,” tha zëdhënësi i ushtrisë gjeneral brigadier Yahya Rasool për tele

Orienti dhe Erosi që vjen nga larg
  • 2017-04-20

Orienti dhe Erosi që vjen nga larg

(« Nëna ime është dashuria/ profeti im është dashuria/ Unë jam fëmija i dashurisë// Ati im është dashuria/Zoti im është dashuria/Unë kam ardhur të flas vetëm për Dashurinë »). Rumi, poet pers i shekullit XIII Luan Rama Nga Njëmijë e një netët, korpusi i mrekullueshëm i let

No Pic available
  • 2017-03-13

Shteti Islamik nuk do të dalë i gjallë nga Mosuli

Çdo luftëtar i mbetur i ashtuquajturit Shtet Islamik do të vdesë në Irak. Kështu ka deklaruar i dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për koordinimin e ofensivës në Mosul, Brett McGurk. Deklarata e zyrtarit të lartë amerikan në koalicionin kundër Shtetit Islamik vjen pasi for

No Pic available
  • 2016-11-01

Kryeministri irakian betohet ti shtypë kokën gjarprit në Mosul

Pas agimit të së martës, forcat irakiane e gjeten veten aq afër zonën së kontrolluar nga ISIS në Mosul, sa që ata mund të nuhasnin tymin e zjarreve të vendosur për të penguar përparimin e tyre. Trupat irakiane anti-terroriste, pasi morën një zonë industrial në periferi të Mosulit n

Fotaq Andrea, studiues dhe zbulues në fushën albanologjike, antologjist e përkthyes i niveleve të larta
  • 2016-05-31

Fotaq Andrea, studiues dhe zbulues në fushën albanologjike, antologjist e përkthyes i niveleve të larta

Nga Thanas L. GJIKA (Ese për frankofonin shumëdimensional Fotaq Llazi Andrea) Në Shqipërinë e shekullit të XX-të, si edhe në vendet e tjera ballkanike, gjuha frënge ka qenë gjuha më e përhapur si gjuhë e politikës shtetërore. Këtë pozitë frëngjishtja nuk e humbi as kur gjuha ruse