Rezultate te kerkimit per termin: +Sabato

Meta: total 108 / total_found 108 / time 0.000 / keyword[0] sabato / docs[0] 108 / hits[0] 269 /
No Pic available
  • 2018-09-04

Librat e Enver Hoxhës në librarinë e Buenos Aires

Përkthyesi i njohur i spanjishtes Bajram Karapolli teksa tregon se këto ditë do të dalë në shitje romani i tretë dhe i fundit i Ernesto Sabatos, «Abadoni, engjëlli i skëterrës», tregon një episod mbi udhëtimin e tij kohë me parë në Buenos Aires ku në një librari është hasur me

Fotografia e Skëndërbeut, në zyrën e Ernesto Sabatos
  • 2018-06-25

Fotografia e Skëndërbeut, në zyrën e Ernesto Sabatos

Një fotografi e Skëndërbeut vazhdon të qëndrojë ende në studion ku Ernesto Sabato hidhte në letër letërsinë e tij. Shkrimtari i madh argjentinas nuk e harroi asnjëherë historinë shqiptare të nënës së tij, të cilën e ka treguar gjatë një interviste me shkrimtarin Luan Rama. Bri

Ernesto Sabato: Një shqiptar ra në dashuri me gjyshen time
  • 2017-12-19

Ernesto Sabato: Një shqiptar ra në dashuri me gjyshen time

Ernesto Sabato, shkrimtari i shquar argjentinas dhe ndër më të mëdhenjtë e kontinentit latino-amerikan ka shumë vite që ka vdekur. Një shkrimtar që jetoi gjatë, shumë gjatë dhe që pothuaj një dhjetëvjeçar ai u shkëput nga letërsia, pasi nuk shikonte mirë nga sytë, çka e pengonte

Dokumentet e bra publike mbi vrasjen e John F. Kennedy
  • 2017-10-29

Dokumentet e bra publike mbi vrasjen e John F. Kennedy

Pr vrasjen e John F. Kennedy edhe sot e ksaj dite vazhdojn t qarkullojn teori komploti. Por t gjitha jan dshmuar si t rreme. E megjithat sa m pak q ato shpjegojn t kaluarn, aq m shum ato dshmojn pr t sotmen. Nj konfuzion “.  Kshtu e shpreh prmbledhtas prshtypjen e tij politologu dhe publicist

Pritet dalja e dosjeve të fundit të papublikuara për vrasjen e Presidentit Kennedy
  • 2017-10-28

Pritet dalja e dosjeve të fundit të papublikuara për vrasjen e Presidentit Kennedy

Një valë e fundit dokumentash të lidhura me vrasjen e Presidentit John F. Kennedy në vitin 1963, pritet të bëhen publike sot, duke hedhur ndoshta më shumë dritë mbi një ngjarje tragjike që ka magjepsur publikun dhe ekspertët e presidencës Kennedy për dekada me radhë. Korrespondenti i

No Pic available
  • 2017-08-12

Analiza/ Presidenti Trump përballë sfidave të politikës së jashtme

Presidenti Donald Trump është duke u përballur me sfidën më të madhe të politikës së jashtme deri më sot një Kore Veriore me armë bërthamore. Sfida e tanishme përkon me sondazhet e reja që tregojnë se mbështetja politike për presidentin në vend është dobësuar për shkak të pa

Ernesto Sabato: Historia ime shqiptare
  • 2017-06-14

Ernesto Sabato: Historia ime shqiptare

Luan Rama Ernesto Sabato, shkrimtari i shquar argjentinas dhe ndër më të mëdhenjtë e kontinentit latino-amerikan ka shumë vite që ka vdekur. Një shkrimtar që jetoi gjatë, shumë gjatë dhe që pothuaj një dhjetëvjeçar ai u shkëput nga letërsia, pasi nuk shikonte mirë nga sytë, çka