Rezultate te kerkimit per termin: +Sadedin +Mezuraj

Meta: total 4 / total_found 4 / time 0.000 / keyword[0] sadedin / docs[0] 138 / hits[0] 173 / keyword[1] mezuraj / docs[1] 134 / hits[1] 239 /
RAMA-BASHA, PAKT I PËRKOHSHËM APO BASHKËPUNIM AFATGJATË?
  • 2017-06-01

RAMA-BASHA, PAKT I PËRKOHSHËM APO BASHKËPUNIM AFATGJATË?

Sadedin Mezuraj 1.Konkurenca, konflikti politik dhe kompromisi Ishte në fillimin e mandatit të tij qeverisës kur  Kryeministri Rama , në përballjen  me opozitën  e tulatur nga një milion shuplakat, nga foltorja e Parlamentit lëshoi frazën e bërë tashmë legjendare prisni, prisni, se n

Nostalgjia, kujtesa dhe kinematografia e soc-realizmit
  • 2017-03-17

Nostalgjia, kujtesa dhe kinematografia e soc-realizmit

Sadedin Mezuraj Debati i kohëve të fundit rreth qëndrimit që duhet mbajtur ndaj filmave të soc-realizmit, me reagimet dhe kundërshtitë që ka ngjallur, edhe pse i vonuar, vjen si pjesë e një diskursi më të gjërë mbi raportet me të kaluarën komuniste dhe ndërthuret me çështjet e nos

Nga Ali Demi në Manhattan- Metropoli, kujtesa , identiteti
  • 2017-03-02

Nga Ali Demi në Manhattan- Metropoli, kujtesa , identiteti

Sadedin Mezuraj Pas një izolimi gati gjysëmshekullor, në fillim të viteve 90-të Shqipëria përjetoi big bang-un e emigracioneve masive. Ekzili, si narrativë biblike dhe metaforë, nënkupton një çarje, një dalje dhe çvendosje drejt një shtegu të ri, në kërkim të tokës së premuar. P

Frederik Rreshpja, i mallkuari  me art
  • 2017-02-17

Frederik Rreshpja, i mallkuari me art

Në 17 shkurt të këtij viti mbushen njëmbëdhjetë vjet nga largimi prej kësaj bote i poetit të klasit të parë, Frederik Reshpja. Kushdo që ka lexuar lirikat e tij të trishtuara dhe është magjepsur prej fjalës poetike plot finesë e ndjeshmëri, nuk mund të mos ketë ndërmendur një ç