Rezultate te kerkimit per termin: +Sadik +Kaceli

Meta: total 83 / total_found 83 / time 0.000 / keyword[0] sadik / docs[0] 1951 / hits[0] 3054 / keyword[1] kaceli / docs[1] 284 / hits[1] 546 /
No Pic available
  • 2017-06-25

Kur Kaceli pikëtakohej me Delacroix

Luan Rama Ky pikëtakim nuk është real në sensin e pikëtakimit midis dy njerëzve, pasi Kaceli dhe Delacroix kanë jetuar më shumë se një shekull larg një tjetrit, por ky pikëtakim duket imagjinar, apo përmes imagjinatës, krijimit, atmosferës pikturale, ngjyrës, linjës, me një fjalë

Shuhet Vilson Kilica, mjeshtri i pikturës shqiptare (FOTO)
  • 2016-07-10

Shuhet Vilson Kilica, mjeshtri i pikturës shqiptare (FOTO)

Tashmë ai është kthyer në frymë. Braktisi trupin për t'u endur hapësirave të Leningradit, rrugëve ku shëtiti kur ishte student, të prekë kodrinat e buta të Tiranës, të kthehet në erë që valëvit fustanet e vajzave me biçikleta... për të mbetur përjetësisht mes tonë. Tabloj

Peizazhi i Sadik Kacelit, mes Parisit dhe Tiranës
  • 2016-04-30

Peizazhi i Sadik Kacelit, mes Parisit dhe Tiranës

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani, dekoron sot me Urdhërin, "Nderi i Kombit", Piktorin e Popullit, Sadik Kaceli (1914 - 2000). Kaceli është një nga mjeshtrit e pikturës shqiptare. I shkolluar në Francë, me rekomandime të piktorëve të mëdhenj të kohës në kryqen

Duhet fond emergjence për veprat që ruhen nga familjarët
  • 2016-03-04

Duhet fond emergjence për veprat që ruhen nga familjarët

Historia e artit shqiptar nga vitet 1884-1944 vjen në një album realizuar nga Xhoan Guga…Piktura të panjohura të Abdurrahim Buzës, Kole Idromenos, Zef Kolombit, Andrea Kushit, Vangjush Mios, Ndoc Martinit, Androniqi Zengo Antoniut, Sadik Kacelit, Hasan Reçit etj., vijnë bri tabl

Imazhe të pabotuara: Shekulli i shqiptarëve të pikturës
  • 2016-03-02

Imazhe të pabotuara: Shekulli i shqiptarëve të pikturës

Botohet "Mjeshtërit e pikturës shqiptare në vitet 1883-1944", me autor Xhoan Guga, një përmbledhje e veprave të realizuara nga brezi i piktorëve, të cilët u shkolluan në akademitë më të mira europiane. Botimi përfshin veprat më përfaqësuese të këtyre piktorëve, të njohura nga p

Plein air-i shqiptar, si Salloni i të Refuzuarve francezë
  • 2016-01-21

Plein air-i shqiptar, si Salloni i të Refuzuarve francezë

OLTSEN GRIPSHI Ashtu si në "Apologjinë e Sokratit" të Platonit dhe Ksenofonit, edhe grupi prej 12 piktorësh si: Kujtim Buza, Vangjo Vasili, Buron Kaceli, Sefedin Stafa, Pashk Përvathi, Xheneta Kadillari, Agron Polovina, Qamil Prizreni, Sadik Kasa, Agron Dine, Nikolin Ivanaj dhe Arsen Kurti, me

Homazhet në nderim të piktorit Pandi Mele
  • 2015-12-26

Homazhet në nderim të piktorit Pandi Mele

Nderim të piktorit Pandi Mele (1939-2015) do të zhvillohet nesër homazhet, ora 11.00-12.30, në hollin e Universitetit të Arteve. Artisti u nda nga jeta pak ditë më parë në Shtetet e Bashkuara tw Amerikws, në moshën 76-vjeçare si shkak i një sëmundjeje të rëndë. Pandi Mele lindi në