Rezultate te kerkimit per termin: +Sadik +Kacelit

Meta: total 36 / total_found 36 / time 0.000 / keyword[0] sadik / docs[0] 1951 / hits[0] 3054 / keyword[1] kacelit / docs[1] 62 / hits[1] 107 /
No Pic available
  • 2017-06-25

Kur Kaceli pikëtakohej me Delacroix

Luan Rama Ky pikëtakim nuk është real në sensin e pikëtakimit midis dy njerëzve, pasi Kaceli dhe Delacroix kanë jetuar më shumë se një shekull larg një tjetrit, por ky pikëtakim duket imagjinar, apo përmes imagjinatës, krijimit, atmosferës pikturale, ngjyrës, linjës, me një fjalë

Një shqiptar buzë Senës
  • 2016-12-16

Një shqiptar buzë Senës

Ai së pari është një shqiptar, pastaj një piktor, një piktor në Paris dhe për më tepër buzë Senës që rrjedh përmes këtij qyteti gjithë hire të kënduar nga poetët më të mëdhej të Francës, nga François Villon tek Prevert, Aragon, Eluard e deri tek Bonnefoy i ditëve tona. Buz

No Pic available
  • 2016-07-09

Shuhet drejtuesi i parë i shkollës së artit shqiptar, Vilson Kilica

Piktori Vilson Kilica ndërroi jetë në moshën 84-vjeçare pas një sëmundje të rëndë. I cilësuar, si një nga baballarët e pikturës shqiptare, Vilson Kilica (1932-2016), i përket brezit të artistëve, të cilët gjatë gjysmës së dytë të shekullit XX dhanë kontributin e tyre në art

Peizazhi i Sadik Kacelit, mes Parisit dhe Tiranës
  • 2016-04-30

Peizazhi i Sadik Kacelit, mes Parisit dhe Tiranës

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani, dekoron sot me Urdhërin, "Nderi i Kombit", Piktorin e Popullit, Sadik Kaceli (1914 - 2000). Kaceli është një nga mjeshtrit e pikturës shqiptare. I shkolluar në Francë, me rekomandime të piktorëve të mëdhenj të kohës në kryqen

Presidenti Nishani, në vlerësim të Tiranës dhe familjeve të shquara të saj: Nëse shqiptaria është një oqean dhe Tirana një det, çdo shtëpi tiranse është një guaskë që brenda ndryn një perlë.
  • 2016-04-30

Presidenti Nishani, në vlerësim të Tiranës dhe familjeve të shquara të saj: Nëse shqiptaria është një oqean dhe Tirana një det, çdo shtëpi tiranse është një guaskë që brenda ndryn një perlë.

29 prill 2016 Në një mbrëmje festive mbajtur sot në Pallatin e Brigadave, Kreu i Shtetit, Sh.T.Z. Bujar Nishani vlerësoi sot disa prej figurave më të shquara tiranase që kanë lënë gjurmë në historinë e qytetit dhe kanë ndikuar me veprimtarinë e tyre atdhetare e intelektuale në form

Duhet fond emergjence për veprat që ruhen nga familjarët
  • 2016-03-04

Duhet fond emergjence për veprat që ruhen nga familjarët

Historia e artit shqiptar nga vitet 1884-1944 vjen në një album realizuar nga Xhoan Guga…Piktura të panjohura të Abdurrahim Buzës, Kole Idromenos, Zef Kolombit, Andrea Kushit, Vangjush Mios, Ndoc Martinit, Androniqi Zengo Antoniut, Sadik Kacelit, Hasan Reçit etj., vijnë bri tabl

Plein air-i shqiptar, si Salloni i të Refuzuarve francezë
  • 2016-01-21

Plein air-i shqiptar, si Salloni i të Refuzuarve francezë

OLTSEN GRIPSHI Ashtu si në "Apologjinë e Sokratit" të Platonit dhe Ksenofonit, edhe grupi prej 12 piktorësh si: Kujtim Buza, Vangjo Vasili, Buron Kaceli, Sefedin Stafa, Pashk Përvathi, Xheneta Kadillari, Agron Polovina, Qamil Prizreni, Sadik Kasa, Agron Dine, Nikolin Ivanaj dhe Arsen Kurti, me