Rezultate te kerkimit per termin: +Sahatit

Total: 526
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:56.179Z

Restaurim Xhamise dhe Sahatit

Dy nga simbolet kryesore te Tiranes sic eshte Xhamia e Et'hem Beut dhe Kulla e Sahatit, do t'i nenshtrohen nje restaurimi tjeter, qe do t'i ndryshoje faqen. Lajmin e ben te ditur bashkia e Tiranes, e cila ben nje fare lidhjeje mes projektit ne fjale dhe atij per rigjallerimin e sheshit "Skenderbej".

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:53.736Z

Restaurohet Kulla e Sahatit

Pas një restaurimi 2 mujor, Kulla e Sahatit, në Tiranë, e ndërtuar në vitin 1822, është përfunduar. Përveç restaurimit është ndërtuar edhe Muzeu i Kohëmatjes. Kulla e Sahatit ka pranë edhe dyqanin e sahatxhiut që rregullonte orën dhe krahas restaurimit të mirëmbajtjes që synon

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:56.179Z

Tiranë, Kulla e Sahatit, gati restaurimi

Projekti i rehabilitimit të sheshit "Skënderbej" synon rivitalizimin jo vetëm të sheshit por edhe restaurimin e dy prej simboleve historike të Tiranës, që janë të lidhura me këtë shesh: Xhamia E'them Bej, Kulla e Sahatit,e ndërtesa e Sahatçiut. TIRANE- Projekti i rehabilitimit të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:31.156Z

Tirane, rikonstruktohet kulla e sahatit

Nis rikonstruksioni i kulles se sahatit, e cila daton qe ne gjysmen e dyte te shekullit XIX. Jo vetem akrepat e ores kane mbetur mbrapa e nuk funksionojne, por dhe kembana e saj nuk eshte degjuar nga qytetaret e kryeqytetit qe ne vitet 60. Restaurimi i kulles ka te beje jo vetem me rikons

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:02.168Z

Inagurohet restaurimi i Kullës së Sahatit

Ora e Sahatit të Tiranës tani kumbon si dhurata e mirësisë së madhe në një shtëpi të re apo me lindjen e një fëmije. Këtë përqasje me urimin për fatsjellësinë e Tiranës bëri ambasadori amerikan Uithers në uljen e siparit të restaurimit të plotë dhe hapjes së Kullës së Saha

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:30.605Z

Kulla e Sahatit të Tiranës, nis restaurimi

TIRANE-Kulla e Sahatit të Tiranës po i nënshtrohet një procesi restaurimi të thellë, i cili do të shoqërohet edhe me vendosjen e mekanizmit të orëmatësit dhe fushave të orës, vendosjen e tabelës informuese për monumentin, si edhe vendosjen e pllakës mbishkrimore në ballin e kullës

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:52.270Z

Tiranë, restaurohet kulla e Sahatit

Pas nje restaurimi prej 2 muajsh kulla e sahatit tashme eshte perfunduar. E ndertuar ne vitin 1822, kjo kulle tashme  behet e vizitueshme per te gjithe qytetaret e vendit. Pervec restaurimit eshte ndertuar edhe muzeu i kohematjes. Kulla e sahatit ka pranë edhe dyqanin e sahatxhiut që r

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama