Rezultate te kerkimit per termin: +Salento

Meta: total 102 / total_found 102 / time 0.000 / keyword[0] salento / docs[0] 102 / hits[0] 131 /
No Pic available
  • 2017-04-20

Vepra e disidentes Musine Kokalari, në Panairin e librit në Milano

Në datat 19 23 prill 2017 Shqipëria do të jetë pjesëmarrëse në këtë panair Deti Adriatik mbetet lidhësi dhe përshkuesi i kulturave të vendeve në brigjet e tij. Pjesë e kësaj lidhje dhe përshkrimi është edhe nisma Deti epet për tu përshkuar Rajonit të Puglia-s, Fondacionit Gram

No Pic available
  • 2017-04-19

Vepra e disidentes Musine Kokalari, promovohet në Panairin e librit në Milano

Në datat 19 23 prill 2017 Shqipëria do të jetë pjesëmarrëse në këtë panair Deti Adriatik mbetet lidhësi dhe përshkuesi i kulturave të vendeve në brigjet e tij. Pjesë e kësaj lidhje dhe përshkrimi është edhe nisma Deti epet për tu përshkuar Rajonit të Puglia-s, Fondacionit Gram

Profecia e frikshme e Nostradamusit italian: Bora do na vrasë të gjithëve
  • 2017-01-12

Profecia e frikshme e Nostradamusit italian: Bora do na vrasë të gjithëve

Ndërsa bora ka zbardhur mbarë Europën, italianët i tremben profecisë së Matteo Tafurit, i cili njihet edhe si Nostradamusi italian për shkak të parashikimeve të tij në të shkuarën në disa raste të vërtetuara. Në një nga parashikimet Matteo Tafuri thotë se nëse do të bjerë borë

Dy ditë reshje dëbore dhe më pas vjen fundi i botës
  • 2017-01-12

Dy ditë reshje dëbore dhe më pas vjen fundi i botës

Rënia dy ditë radhazi e reshjeve të dëborës në plazhet e Italisë së Jugut janë shenjat e para se fundi i botës është afër. Të paktën, këtë ka parashikuar filozofi italian Matteo Tafuri, rreth 500 vite më parë. Salento me palma, me erë të butë jugu dhe me borë, por pa u tepruar

No Pic available
  • 2017-01-08

Shërbimet inteligjente italiane: Terrorizmi, Shqipëria po kthehet një fuçi baruti

E përditshmja italiane La Repubblica, në një shkrim të publikuar këtë të shtunë jep alarmin se eksponentë të Shtetit Islamik vijnë nga Shqipëria. Më poshtë gjeni artikullin e plotë: Është nga deti Adriatik që vijnë sot alarmet kryesore për terrorizmin në Itali dhe Puglia është

Italia në alarm nga ISIS-i: Shqipëria, rrezik terrorizimi
  • 2017-01-07

Italia në alarm nga ISIS-i: Shqipëria, rrezik terrorizimi

Artikulli i publikuar sot në gazetën “La Repubblica” Fenomeni i përhapjes së terrorizimit në Europë, pa dyshim që ka shqetësuar edhe autoritetet e shërbimeve të inteligjencës italiane. Në nj shkrim të publikuar në gazetën prestigjioz La Repubblica.it, vjen alarmi se ekzist

No Pic available
  • 2016-12-11

Lidhjet e Eskobarit me politikën shqiptare dhe hetimet e DEA-s amerikane

Grupi kriminal që merrej me trafikun e drogës që u identifikua në disa vende të Ballkanit, pjesë e të cilit dyshohet se është Klement Balili, u hetua me asistencën dhe mbikëqyrjen e DEA-s amerikane. Agjencia amerikane e luftës kundër drogës ka asistuar policitë ballkanike në identifi