Rezultate te kerkimit per termin: +Salvador +Allende

Total: 28
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:43.886Z

Interneti pati funksionuar qysh në Kilin e Salvador Allende-s

Histori – Ekonomia e planifikuar edhe në botën kibernetike: thuajse dy dekada para se të shpikej i famshmi “World Wide Web”, një anglez që jetonte në Kilin socialist ndërtoi të parin rrjet kompjuterik në historinë botërore. Sistemi u mbajt i fshehtë, falë Presidentit a

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:43.094Z

Meta: Gati të dorëzoj mandatin dhe të jap jetën si Allende!

Presidenti Ilir Meta, ka deklaruar se është gati të dorëzoj mandatin e Presidentit vetëm që të zgjidhë krizën politike në vend. Nga Pogradeci, ku nodhet për një aktivitet, Meta tha se kriza nuk zgjidhet as me retorikë dhe as me metoda policore. Kriza zgjidhet me dialog dhe metoda serioz

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:55.927Z

Nga Einstein tek Isabel Allende, refugjatët e famshëm të historisë

Histori/Kulturë/8,shtator/ATSH/Përgjatë viteve janë të shumtë intelektualët, muzikantët dhe shkencëtarët që kanë qenë të detyruar të braktisin vendin e tyre për shkak të luftës dhe persekutimeve.Këto ditë është përmendur shpesh rasti i Steve Jobs, themeluesit të Apple, i cili

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:43.101Z

DEKLARATAT E METËS DHE GËNJESHTRA E MADHE KILIANE!

Nga Klodian TOMORRI Deklaratat e Presidentit Ilir Meta për vetësakrifikim heroik si Salvador Allende sjellin në Shqipëri një debat, i cili në arenën ndërkombëtare vazhdon prej dekadash. Kush ishte engjëlli dhe djalli i historisë kiliane? Qarqet e majta të propagandës ja kanë dalë të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:38.483Z

Isabel Allende; Viktimat e diktaturës duan vetëm të vërtetën

Autores kiliane Isabel Allende i takoi të jetonte në një diktaturë dhe ajo nuk është nga ato që ulet dhe sheh për herë të dytë si vjedhin një demokraci. Në biografinë e saj të fundit, “Mi pais inventado: un paseo nostalgico por Chile”, “Atdheu im i rikrijuar: një kalim nostalgj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:17.536Z

Kili kerkohet zhvarrimi i Pablo Nerudes

Një gjyqtar në Kili ka urdhëruar zhvarrosjen e mbetjeve trupore të poetit të famshëm Pablo Neruda, si pjesë e një hetimi mbi vdekjen e tij në vitin 1973. Fituesi i Çmimit Nobël vdiq 12 ditë pas një grushti ushtarak shteti q

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:17.538Z

Kërkohet zhvarrimi i Pablo Nerudës

Një gjyqtar në Kili ka urdhëruar zhvarrosjen e mbetjeve trupore të poetit të famshëm Pablo Neruda, si pjesë e një hetimi mbi vdekjen e tij në vitin 1973. Fituesi i Çmimit Nobël vdiq 12 ditë pas një grushti ushtarak shteti që z&e

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama