Rezultate te kerkimit per termin: +San +Francisco

Meta: total 415 / total_found 415 / time 0.000 / keyword[0] san / docs[0] 11236 / hits[0] 15554 / keyword[1] francisco / docs[1] 704 / hits[1] 825 /
No Pic available
  • 2018-11-09

Rajmond Dunkan dhe historia e jashtëzakonshme shqiptare

Luan Rama Raymond Duncan (Rajmond Dunkan) bën pjesë në atë elite amerikane e cila u shfaq në Parisin e lirë e antipuritan që në fillimet e shekullit XX, ku veç poetit Oscar Wilde, filozofit Ezra Pound, autorit të Uliksit James Joice, që u botua së pari në Paris nga amerikania tjetër S

SHBA, protesta e parë e një nxitëseje tifozësh gjatë himnit (Foto)
  • 2018-11-04

SHBA, protesta e parë e një nxitëseje tifozësh gjatë himnit (Foto)

Pas përfshirjes së disa sportistëve afrikanë, tani “moda” për të protestuar kundër brutalitetit të policisë ndaj zezakëve në SHBA duket se ka infektuar një nxitëse të tifozëve për herë të parë. Kjo ndodhi në një ndeshje të Ligës së Futbollit, përpara ndeshjes mes

Rama në Davos: Në Tiranë hapet qendër rajonale për inovacionin
  • 2018-10-02

Rama në Davos: Në Tiranë hapet qendër rajonale për inovacionin

Qendra rajonale për inovacionin dhe kërkimin në fushën e teknologjisë, pjesë e rrjetit të qendrave të mbështetura nga Forumi Ekonomik Botëror, do të vendoset në Tiranë. Lajmin e njoftoi Kryeministri Edi Rama, i cili mori pjesë në takimin Dialogu strategjik për Ballkanin Perëndimor n

Fotografia e Skëndërbeut, në zyrën e Ernesto Sabatos
  • 2018-06-25

Fotografia e Skëndërbeut, në zyrën e Ernesto Sabatos

Një fotografi e Skëndërbeut vazhdon të qëndrojë ende në studion ku Ernesto Sabato hidhte në letër letërsinë e tij. Shkrimtari i madh argjentinas nuk e harroi asnjëherë historinë shqiptare të nënës së tij, të cilën e ka treguar gjatë një interviste me shkrimtarin Luan Rama. Bri

10 hotelet ikonë të bërë të famshëm nga kinematografia (Foto)
  • 2018-03-05

10 hotelet ikonë të bërë të famshëm nga kinematografia (Foto)

Vende tërheqëse për të përjetuar amosferën e skenave të shuma dhe popullore Janë aq të bukur, elehantë dhe tërheqës sa që janë kthyer në skenarë filmash. Kështu ka ndodhur me dhjetëra hotele luksozë, të cilët kanë përfunduar të tërheqin, jo vetëm shumë të ftuar dhe turis

Ernesto Sabato: Një shqiptar ra në dashuri me gjyshen time
  • 2017-12-19

Ernesto Sabato: Një shqiptar ra në dashuri me gjyshen time

Ernesto Sabato, shkrimtari i shquar argjentinas dhe ndër më të mëdhenjtë e kontinentit latino-amerikan ka shumë vite që ka vdekur. Një shkrimtar që jetoi gjatë, shumë gjatë dhe që pothuaj një dhjetëvjeçar ai u shkëput nga letërsia, pasi nuk shikonte mirë nga sytë, çka e pengonte

No Pic available
  • 2017-10-09

Partnerët amerikanë të filmit: Ministrja e Kulturës ska vënë këmbë në arkiv

Beteja e Algjerit e Gilio Pontecorvos një film gati popullor për kinematë e Tiranës në vitet shtatëdhjetë, një thesar i kinemasë botërore, është një nga 2093 titujt që përmban Fondi i Huaj i Filmit Artistik në Arkivin Qendror Shterëror të filmit. Kur u rishfaq në ekranin e madh n