Rezultate te kerkimit per termin: +Santa +Martino

Meta: total 24 / total_found 24 / time 0.000 / keyword[0] santa / docs[0] 1566 / hits[0] 2083 / keyword[1] martino / docs[1] 709 / hits[1] 1092 /
Fotografia e Skëndërbeut, në zyrën e Ernesto Sabatos
  • 2018-06-25

Fotografia e Skëndërbeut, në zyrën e Ernesto Sabatos

Një fotografi e Skëndërbeut vazhdon të qëndrojë ende në studion ku Ernesto Sabato hidhte në letër letërsinë e tij. Shkrimtari i madh argjentinas nuk e harroi asnjëherë historinë shqiptare të nënës së tij, të cilën e ka treguar gjatë një interviste me shkrimtarin Luan Rama. Bri

Ernesto Sabato: Një shqiptar ra në dashuri me gjyshen time
  • 2017-12-19

Ernesto Sabato: Një shqiptar ra në dashuri me gjyshen time

Ernesto Sabato, shkrimtari i shquar argjentinas dhe ndër më të mëdhenjtë e kontinentit latino-amerikan ka shumë vite që ka vdekur. Një shkrimtar që jetoi gjatë, shumë gjatë dhe që pothuaj një dhjetëvjeçar ai u shkëput nga letërsia, pasi nuk shikonte mirë nga sytë, çka e pengonte

Ernesto Sabato: Historia ime shqiptare
  • 2017-06-14

Ernesto Sabato: Historia ime shqiptare

Luan Rama Ernesto Sabato, shkrimtari i shquar argjentinas dhe ndër më të mëdhenjtë e kontinentit latino-amerikan ka shumë vite që ka vdekur. Një shkrimtar që jetoi gjatë, shumë gjatë dhe që pothuaj një dhjetëvjeçar ai u shkëput nga letërsia, pasi nuk shikonte mirë nga sytë, çka

No Pic available
  • 2016-08-16

ME ARBËRESHËT NË MOLISE DHE NË KALABRI

Nga Mal Berisha Hyrje Dëshira për ti parë, njohur nga afër, biseduar, shkëmbyer mendime me bashkëatdhetarët tanë jashtë vendit, qofshin këta të afërt apo të largët, të larguar heret apo vonë nga atdheu, besoj se është ndjenjë e fortë e çdo shqiptari. Por kur puna vjen tek arbër

Një bisedë e shkuar me Ernesto Sabaton
  • 2016-06-13

Një bisedë e shkuar me Ernesto Sabaton

– “Nëna ime ishte shqiptare dhe fliste shqip. Ajo ishte si një perëndi për mua… Në Shqipëri do të kem rastin të njoh vendin e paraardhësve të mi. Jam shumë i prekur nga ftesa që më është bërë.  Pesë vjet nga vdekja e shkrimtarit më 2011 Ernesto Sabato, shkrimtar

Surprizon Barcelona: Kërkon veteranë për sulmin
  • 2013-10-10

Surprizon Barcelona: Kërkon veteranë për sulmin

Pak ditë më parë, Tata Martino pati një takim privat me presidentin Rosell dhe drejtuesit më të lartë të klubit, ku u diskutua për merkaton e janarit. Mediat katalonase ka arritur të mësojnë konkretisht edhe kandidatët dhe në fakt

No Pic available
  • 2011-07-24

Coppa America, gjithçka gati për finalen Uruguaj-Paraguaj

SHBA- Uruguaj dhe Paraguaj do të ndeshen të dielën në orën 21 me orën shqiptare në finalen e Coppa America. Skuadra uruguajane ka shansin të bëhet rekordmenia e titujve në Amerikën e Jugut. Ajo numëron 14 trofe, po aq sa Argjentina, ndë