Rezultate te kerkimit per termin: +Sarajev

Meta: total 1000 / total_found 2993 / time 0.001 / keyword[0] sarajev / docs[0] 2993 / hits[0] 5079 /
No Pic available
  • 2019-04-06

Projekti i 17 shkollave të reja vlerësohet në Sarajevë, Veliaj: Qendra të jetës komunitare!

Nisma e Bashkisë së Tiranës për ndërtimin e 17 shkollave të reja në kryeqytet u përzgjodh si një nga projektet më të mira në Samitin e Kryetarëve të Kryeqyteteve të Europës Juglindore që u mbajt në Sarajevë. Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, tha se 17 shkollat e reja p

Nga shtëpia me qira tek braktisja e familjes, jeta e re e Majlinda Bregut
  • 2019-03-25

Nga shtëpia me qira tek braktisja e familjes, jeta e re e Majlinda Bregut

Majlinda Bregu, ish-ministrja e Integrimit, aktualisht në rolin e  Sekretares së Përgjithshme të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal ka treguar për jetën e saj personale në emisionin My Living në Vizion Plus.   Bregu ka treguar rreth jetesës së re në Sarajevë dhe qëndrimin lar

Njihuni me kriminelin serb të luftës që shkruante poezi
  • 2019-03-20

Njihuni me kriminelin serb të luftës që shkruante poezi

Thuajse saktësisht tri vjet më parë gjykatësit e Tribunalit të Hagës për Krime lufte e dënuan serbin nga Bosnja, Radovan Karaxhiç me 40 vjet burg. Të mërkurën (20.03) Tribunali jep verdiktin përfundimtar pas apelimit. Një burrë me shumë anë: psikiatër, poet dhe në vitet 1990 poli

Ushtarët e ISIS-it duan të kthehen në atdhe por refuzohen: Janë të rrezikshëm
  • 2019-03-13

Ushtarët e ISIS-it duan të kthehen në atdhe por refuzohen: Janë të rrezikshëm

Bosnja po përgatitet të marrë dy prej shtetasve të saj të dyshuar si luftëtarë të Shtetit Islamik në Siri dhe tani janë në paraburgim në një kamp të drejtuar nga kurdët në veri të atij vendi, tha të hënën ministri i sigurisë. Mendohet se qindra njerëz janë larguar nga Evropa p

Po vëzhgohen 300 emra në Tiranë dhe, Presidenti i Bosnjës: Janë filorusë!
  • 2019-03-09

Po vëzhgohen 300 emra në Tiranë dhe, Presidenti i Bosnjës: Janë filorusë!

Ndikimi rus në Ballkan duket se është bërë më i fortë gjatë viteve të fundit. Për këtë arsye, thuajse në çdo konferencë me pjesëmarrje nga Brukseli i kërkohet BE-së angazhim më i madh për të shmangur faktorët e tretë që duan të përfshihen në politikën e rajonit. Shpeshher

Akuzohet për gjenocid, SHBA i heq nënshtetësinë një gruaje nga Bosnja
  • 2019-03-06

Akuzohet për gjenocid, SHBA i heq nënshtetësinë një gruaje nga Bosnja

Një gjykatë në Shtetet e Bashkuara ia ka hequr nënshtetësinë një gruaje myslimane, e lindur në Bosnje dhe Hercegovinë, e cila ka fshehur përfshirjen e saj në krimet gjatë luftërave të fillim viteve të 90-ta në ish-Jugosllavi. Departamenti i Drejtësisë në SHBA tha se gjyqtari, Marc

Boshnjaku më i kërkuar qëllohet për vdekje pas përpjekjes masive për ta arrestuar
  • 2019-02-12

Boshnjaku më i kërkuar qëllohet për vdekje pas përpjekjes masive për ta arrestuar

Policia e Bosnjës qëlloi dhe vrau të arratisurin më të kërkuar të vendit, i cili ishte kërkuar  për vrasjen e një oficeri policie dhe një personi tjetër.  Edin Gacic vdiq pas shkëmbimit me armë mes tij dhe policisë pranë kryeqytetit,  Sarajevë. Një polic u plagos lehtë gjatë s