Rezultate te kerkimit per termin: +Schiro

Total: 13
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:54.622Z

Libra nga biblioteka e Kostallarit, shiten rrugëve nga bukinistët

Tiranë, 8 shkurt, NOA/ Nga Milena Selimi - Prej disa ditësh, janë vënë re të shiten në qarkullim në disa nga pikat e bukinistëve shqiptarë në Tiranë, vepra të çmuara nga biblioteka e profesor Androkli Kostallarit. Krejt rastësisht mund të blesh një libër të rëndësishëm, i ci

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:19.755Z

Lidhjet shqiptaro-italiane

Studiuesi shqiptar Cezarin Toma prezantoi në sallën e nderit të Komunës së Pistoies,  librin e tij të fundit me titull “Fati i shkrimtarëve modernë italianë në Shqipëri dhe tek arbëreshët”. Vepra sjell nj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:31.637Z

Shqipja, pse eshte gjuhe amtare ne Himare

Mungesa e deshmive shkrimore mbi banoret e bregdetit jugor shqiptar ndikon se tepermi ne veshtiresite e sqarimit te ceshtjes se gjuhes se tyre amtare. Gjuhetari Shaban Demiraj, ndonese e thekson kete veshtiresi tejet te madhe, hedh jo pak drite mbi gjuhen amtare ne bregdetin jugor shqiptar gjate she

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:23.353Z

461 vjet nga përfundimi i shkrimit të librit të parë shqip, Meshari nga Gjon Buzuku

Dom Gjon Buzuku shkruan:"Ndë vjetët M.D.L.IV. (1554) njëzet dit ndë mars zuna nfill, e mbarova ndë vjetët një M.D.L.V. (1555) ndë kallënduor v (5) dit" Më 5 janar 1555, prifti katolik shqiptar dom Gjon Buzuku e përfundoi së shkruari 'Mesharin' e tij, që deri më sot njihet si vepra e p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:40.584Z

Korca fole artistash

Vepra e prof. Z. Sotir Kosmo. Shenime dhe kujtime nga nje koncert artistik Shqiptaret e Bukureshtit duhet ta dijne se nje nga djemt e asaj Kollonije z. Sotir Kozmo ka zhvilluar ne Korce vjete me radhe nje aktivitet te gjalle dhe pemeprures ne fushen artistike. I pajosur me talent

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:46.276Z

Konstandini i vogëlith dhe kthimi i Odiseut

Rubrika: Si shkruanin paraardhësit Konstandini i vogëlith dhe kthimi i Odiseut Nga Eqrem Çabej Botuar më 1938 Një nga këngët më të përmallshme të Shqiptarvet tItalisë dhe një nga pjesët më interesante të poezisë popullore ballkanike të krahasuar është kënga e Kostandinit. Kost

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:51.448Z

Sërish qasje mediokre ndaj kurrikulit kombëtar

Pellumb Karameta Nga Pëllumb Karameta Ditë më parë, një nga të përditshmet botoi një lajm, që pasoi deklaratën e Ministrit të Arsimit dhe Shkencës për reformimin e arsimit bazë (struktura, kurrikuli etj.). Nga shkrimi po shkëpus, me ndonjë shkurtim, fragmentin: Sipas draftit të ri t

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama