Rezultate te kerkimit per termin: +Schliemann

Meta: total 9 / total_found 9 / time 0.000 / keyword[0] schliemann / docs[0] 9 / hits[0] 34 /
No Pic available
  • 2017-01-04

12 zbulimet arkeologjike që ndryshuan historinë

Një numër i madh zbulimesh arkeologjike të bëra në periudha të ndryshme historike na lejojnë të zbulojmë disa nga misteret dhe sekretet e së kaluarës për të cilën kemi qenë gjithmonë kurioz. Syri.net ju fton për tiu hedhur një sy zbulimeve arkeologjike më të mahnitshme që kanë

Ishulli i humbur i Atlantidës: A ishte një sajim i Platonit?
  • 2016-07-20

Ishulli i humbur i Atlantidës: A ishte një sajim i Platonit?

Të gjithë kanë dëgjuar për qytetin e humbur të Atlantidës (ose Atlantisit). Platoni është burimi i parë i kësaj legjende. Më 19 korrik 360 para Krishtit, Platoni shkruan dialogjet e tij me Timaeun dhe Kritian. Ai shkroi një libër personazhet e të cilit e përshkruanin Atlantidën si n

No Pic available
  • 2016-06-23

A ishte kali i Trojës me të vërtetë një kalë?

Historia e vërtetë e kalit të famshëm Trojës, që ka hyrë në histori si mashtrimi më i madh: A ishte me të vërtetë një kalë prej druri? Kali i Trojës ishte me të vërtetë një kalë prej druri plot me luftëtarë, i lënë gjatë natës në plazhin e trojanëve si një dhuratë nga g

No Pic available
  • 2016-06-11

Histori: Çfarë ka ndodhur më 11 qershor?

1184 pes Lufta trojane: Troja shkatërrohet dhe digjet – kjo datë sipas përllogaritjeve nga Eratosthenes. Në mitologji, Lufta e Trojës u zhvillua kundër qytetit të Trojës nga Achaeans pasi Parisi i Trojës rrëmbeu Helenën nga burri i saj Menelaus, mbret i Spartës. Historia e kësaj

No Pic available
  • 2013-08-14

Angela Merkel jep leksion nënjë lice të Berlinit

Gjermani - Kancelarja gjermane Angela Merkel ka bërë mësuesen e historisë në një lice në Berlin duke rikujtuar përvojat e saj mbi Murin e Berlinit në përvjetorin e 52 të ndërtimit të tij. Vetëm një ditë pa

No Pic available
  • 2013-08-07

Kancelarja Angela Merkel docente liceale në Berlin!

BERLIN - Kancelarja gjermane, Angela Merkel do të jetë të martën e ardhshme në rolin e një mësueseje liceu për gjimnazin ''Heinrich Schliemann'', në Berlin, sipas një njoftimi të dhënë sot nga zëdhënësi i qeverisë,

No Pic available
  • 2010-10-20

Greqia sgjenthesarin e Ali Pashesgermon per ate te Priamit

ATHINE- Greqi asnje shenje nga thesari i Ali Pashe Tepelenes. Ne vend te 30 toneve ar u gjend uje. Do nisin kerkimet per thesarin e Priamit Greqia ndepret endrrat per gjetjen e thesarit te Ali Pashe Tepelenes. Trivela makineria shpuese e cila duhej te arrinte dhjetera metra nentoke per te zbuluar t