Rezultate te kerkimit per termin: +Sejfi +Vllamasi

Meta: total 27 / total_found 27 / time 0.000 / keyword[0] sejfi / docs[0] 54 / hits[0] 69 / keyword[1] vllamasi / docs[1] 34 / hits[1] 41 /
NË ORIGJINË TË KONFLIKTIT ËSHTË PUSHTETI
  • 2019-02-28

NË ORIGJINË TË KONFLIKTIT ËSHTË PUSHTETI

Nga: Bajram PEÇI Je i shtrënguar të rrëmosh, ndryshe, në një analizë të konflikteve që nuk na ndahen, nuk ka gjasa ti japësh gjegje pyetjes, pse? Në pamje të parë duken sikur janë zhvillime korente, por ngatërrohesh me këmbët e tua. Konfliktet shtyhen në thellësi vitesh. Mënyra m

I përjetshmi plaku i Vlorës dhe Shqipërisë
  • 2019-01-23

I përjetshmi plaku i Vlorës dhe Shqipërisë

Bajram Peçi Lufta e madhe kombëtare, që u bë në shekuj nga atdhetarët shqiptarë, kulmimin e të cilës e pati në kryengritjet e viteve 1911 dhe 1912, u kurorëzua me shpalljen e pavarësisë në Vlorë, në 28 nëntor 1912. Njëri prej tyre, mbase më i madhi i kohës së tij, ishte Ismail Q

105 vjet pas Kryengritjes së Përgjithshme dhe disa përfundime mbi pasojat që sollën botëkuptimet islame
  • 2017-08-16

105 vjet pas Kryengritjes së Përgjithshme dhe disa përfundime mbi pasojat që sollën botëkuptimet islame

Shkupi në vitin 1912 Bajram Peçi Kuvendi Kombëtar, që u mbajt në Vlorë më 28 Nëntor, mund të ishte mbajtur 105 vjet më parë në Shkup, diku nga ditët e javës së fundit të gushtit ose-ose, e shumta, në fillimin e shtatorit të 1912-s. Në kujtesën e shqiptarëve, pas luftrash e kryen

ZGJIDHJA FINALE DHE FËMIJA NGA ALBANEA
  • 2017-03-28

ZGJIDHJA FINALE DHE FËMIJA NGA ALBANEA

Loer Kume Në sferën Shqipe, brezi juaj i rrëmujës i ka parë të gjitha. Çdo lloj përçudnimi të natyrës njerëzore, brenda kufijve të kombit tonë primitiv në esencë. Çdo formë të së keqes, të tëra me emeruesin vdekje. Dhe vdekja më së pakti është vetëvrasje, e më shumti vras

Fan Noli: Ahmet Zogu, luan nga zemra dhe hekur nga karakteri
  • 2016-09-09

Fan Noli: Ahmet Zogu, luan nga zemra dhe hekur nga karakteri

Ahmet Zogu u aktivizua në veprimtaritë politike atdhetare qysh në moshë shumë të re, kur ishte student në Akademinë ushtarake të Gallatasarajit në Stamboll. Ai ishte anëtar dhe pjesëmarrës aktiv në klubin Bashkimi të Stambollit, i cili ka qenë qendra kryesore e aktivitetit politik t

No Pic available
  • 2016-05-20

110 vjet më parë: Vrau kollazin se i shau Shqipërinë

Çetat patriotike të Përmetit dhe Komiteti i Manastirit Nuri Dragoj Ngjarjet e revolucionit rus të vitit 1905 krijuan bindjen se pa derdhur gjak nuk mund të arrihej fitorja e autonomisë. Luftëtarët po kryenin aksione të shpeshta kundër strukturave të pushtetit vendor, të cilat e shqetës

PARLAMENTI SIÇ DO TA DONIM
  • 2016-03-05

PARLAMENTI SIÇ DO TA DONIM

NDUE DEDAJ Se si është shprishur Parlamenti ynë e di i madh dhe i vogël, nuk e do as ai veten; aty lëshohen akuza të ndërsjella për afera, flitet për kriminelë, tradhtarë e të korruptuar, për heronj e heroina partie, që kinse luftojnë për kauzën e madhe të popullit, por që vetëm