Rezultate te kerkimit per termin: +Sergei +Esenini

Meta: total 9 / total_found 9 / time 0.000 / keyword[0] sergei / docs[0] 2728 / hits[0] 3144 / keyword[1] esenini / docs[1] 27 / hits[1] 68 /
No Pic available
  • 2014-01-15

Agim Faja: “Origjina e botës”, ai skandalizon vërtet shqiptarët arti?

TIRANE- Desh harrova për çka shkruaje lidhur me Gustav Kurben, i cili, meqë vinte nga një qytet i vogël në periferi të Francës, shoqëria e sofistikuar parisiane e quante provincial, madje edhe katundar. Mirë, mirë, por ata që e konsideron

No Pic available
  • 2013-05-02

Kujtimet/ Pano Taçi, jeta buzëlumit pranë një arixhiu

TIRANE - Sa e vështirë qenka të shkruash për Pano Taçin, njësoj si për të vërtetën!Nuk e di prej sa kohësh, ndoshta qysh atëherë kur lexova një poezi erotike të Pano Taçit, midis nesh u krijua një farë hendeku që më mbajti larg nga ai. Vargjet erotike të asaj poezie i këndonin

No Pic available
  • 2013-05-01

Pano Taçi, jeta buzëlumit pranë një arixhiu

TIRANE - Sa e vështirë qenka të shkruash për Pano Taçin, njësoj si për të vërtetën!Nuk e di prej sa kohësh, ndoshta qysh atëherë kur lexova një poezi erotike të Pano Taçit, midis nesh u krijua një farë hend

No Pic available
  • 2009-03-24

Krijimtaria e një shekulli në një libër

 “Letërsia Botërore e shek. XX”, sjell në vëmendje të lexuesit krijimtarinë më të mirë të një shekulli. Të përkushtuar pas përkthimit të kryeveprave botërore, Jorgji dhe Agim Doksani, vijnë me një libër të ngjeshur studimor për letërsinë botërore të shekulli

Letërsia botërore e shekullit XX  Familja e madhe e shkrimtarëve të globit
  • 2009-03-22

Letërsia botërore e shekullit XX Familja e madhe e shkrimtarëve të globit

Të përkushtuar pas përkthimit të shumë kryeveprave botërore, Jorgji dhe Agim Doksani sjellin një libër studimor për letërsinë  , Nga prof. dr. Adriatik KallulliAt e bir, të përkushtuar pas përkthimit të shumë kryeveprave botërore, Jorgji dhe Agim Doksani, kësaj here paraqiten bash

No Pic available
  • 2009-03-14

Fatet dhe sfidat e shkrimtarëve të shekullit XX

At e bir, të përkushtuar pas përkthimit të shumë kryeveprave botërore, Jorgji dhe Agim Doksani, kësaj here paraqiten bashkërisht me një libër të ngjeshur studimor për letërsinë botërore të shekullit XX. Përfshihen në të edhe panorama sintetike për rrjedhën e letërsisë në trid

No Pic available
  • 2009-02-18

Esenini dhe ndikimi pers

18/02/2009  - Në Vitin Ndërkombëtar të Gjuhëve, shpallur nga Unesco - Esenini është përfaqësuesi më i njohur dhe më popullor i letërsisë ruse të shekullit XX, është talenti poetik më i spikatur i asaj që është quajtur “poezia e argjendtë” e Rusisë. Duke u magjeps