Rezultate te kerkimit per termin: +Shndetit +Publik

Meta: total 81 / total_found 81 / time 0.000 / keyword[0] shndetit / docs[0] 145 / hits[0] 226 / keyword[1] publik / docs[1] 98960 / hits[1] 147149 /
Burgjet, inagurohen laboratorët e testimit të virusit HIV dhe hepatiteve të të dënuarve
  • 2013-10-24

Burgjet, inagurohen laboratorët e testimit të virusit HIV dhe hepatiteve të të dënuarve

Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve dhe Shoqata Kombtare STOP AIDS n bashkpunim me UNFPA po zbaton projektinFuqizimi i grupeve t rrezikuara pr t praktikuar sjellje t shndetshme, i cili synon parandalimin e HIV/AIDS dhe Hepatitit B/C n popullatën e burgosur në vendin tonë. Për të inauguruar sis

No Pic available
  • 2010-09-02

Rritja e pagave në shëndetësi, diplomaci, aviacion dhe mbrojtje

Vendimi hyn në fuqi vnga 1 korriku i këtij viti Hyn n fuqi vendimi pr rritjen e pagave t infermierve nga 1 korriku i ktij viti. Sipas vendimit t qeveris, t marr m 8 korrik pr sistemin e infermieristiks rritja do t jet n masn 11 pr qind. Prfitojn shtes n pag punonjsit e infermie

No Pic available
  • 2010-09-01

Mësuesit, raport mjekësor që nuk vuajnë mendërisht

Matilda TrokaDrejtoria e Arsimit u krkon shkollave t verifikojn aftsin mendore t arsimtarve Duke u nisur nga disa raste t msuesve q ushtronin dhun mendore, apo edhe fizike me nxnsit e tyre, por edhe nga studime t realizuara gjat viteve t fundit nga sektor t ndryshm, nj rregull i ri do t zbatohet kt

No Pic available
  • 2010-08-31

Skandali/ Salmonela në Sarandë u mbajt e fshehtë

Sarand Autoritetet nuk e bn publike ngjarjen pr t mos “cenuar” sezonin dhe zhvillimin turistik Vetm n dhjet ditt e fundit, n spitalin e Sarands jan paraqitur 300 persona me viroza t stins, t cilt jan dyshuar pr salmonel, e njohur si tifo e zorrve. Ndrkoh q numri i t dyshuarve nga korrik

No Pic available
  • 2010-08-30

Salmonela, izolohen 5 raste në Sarandë

Strukturat shndetsore hetim epidemiologjik. T dhnat e para raportojn infeksion bakterial Spitali i Sarands izolon pes raste me salmonel, njohur ndryshe si tifo e zorrve. Pacientt jan paraqitur n mnyr t prsritur pran qendrs spitalore, ndrkoh q pas dyshimeve t hedhura nga autoritetet lokale por edhe n

No Pic available
  • 2010-08-30

Spitali, i ndotur me plehra dhe mbetje spitalore

Inspektorati i Higjiens: Ka edhe mbeturina t ndrhyrjeve kirurgjikale, q hidhen n mjedis t hapur Rreziku i prhapjes s epidemive sht prezent n institucionin ku luftohen smundjet. Bhet fjal pr spitalin e Fierit, q paraqet kushte skandaloze ndotjeje. Ndotja shkaktohet nga mbetjet spitalore dhe ato urba

No Pic available
  • 2010-08-30

Shëndeti Publik: Shqiptarët, 2 për qind dehen

Studimi ISHP Rreth 2 pr qind e shqiptarve do dit gjenden t dehur. Prqindja sht nj nga prfundimet e rezultatit t studimit t kryer nga Instituti i Shndetit Publik, me kampion 3 mij qytetar. Sipas studimit, rreth 5 pr qind e personave q konsumojn pije alkoolike jan nxns t grupmoshave 15-16 vje. Ashtu