Rezultate te kerkimit per termin: +Shrbtor

Meta: total 10 / total_found 10 / time 0.000 / keyword[0] shrbtor / docs[0] 10 / hits[0] 10 /
No Pic available
  • 2010-08-05

Meditim për autobusët e funeralit të Tiranës

Ka mjaft antropolog kulturor q jan marr me t ashtuquajturat “homologji strukturore” ose m sakt me at lloj metodologjie shkencore q vrteton lidhjen midis dy fenomeneve, ku midis t cilve, njri mund t ket karakter kulturor ose shpirtror dhe tjetri social konkret, t evide

No Pic available
  • 2010-06-13

Elizabeth Bathory, misteri i konteshës gjakpirëse të Hungarisë

Ajo çka është e vërtetuar për të, ishte se viktimat e saj ishin shpesh fshatare që shkonin në kështjellën e saj me premtimin e një pune që paguhej mirë si shërbëtore, por kishte mes tyre edhe viktima të tjera, të cilat ishin bijat e fisnikërisë së vogël, që dërgoheshin në kë

No Pic available
  • 2010-04-25

Berisha fton Ramën: Gati të përballemi në debate televizive

Jam i gatshëm të përballem me ty për çdo çështje, pasi respekti im për opozitën është i palëkundur", - deklaroi z. Berisha. Nj respekt i palkundur ndaj opozits s majt i Kryeministrit Sali Berisha q duket se e inkurajon pr nj debat t hapur televiziv me kundrshtarin

No Pic available
  • 2010-03-22

Sirenat :Qeniet mitike që çmendin marinarët

Nj histori e Papuas s vjetr tregon se nj siren femr ishte kapur n rrjetat e peshkimit. Ajo kishte lkur t holl, pothuajse t bardh, flok t gjat, t zinj me pamje shum njerzore, me prjashtim t gojs q dukej e uditshme, e drejt dhe me buzt e holla. Femrat posedonin organet seksuale t ngjashme me ato t n

No Pic available
  • 2010-03-09

Topalli e ftuar në Samitin e grave në Turqi

Pas pjesmarrjes n Egjipt n Konferencn e grave parlamentare, n ditn e 8 Marsit, Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli mori pjes n Samitin ndrkombtar pr t drejtat e grave n Turqi, ksaj here si e ftuar e veant e Kryeministrit Erdogan. N prshndetjen e saj n kt samit, zonja Topalli nnvizoi se nga tryeza

No Pic available
  • 2008-11-01

Tomas Xhefersoni n Paris

Parisi i ka mrekulluar gjithnj amerikant. Edhe Tomas Xhefersoni n ket aspekt nuk ishte prjashtim. Prshtypja q la Parisi tek ai, ishte e jashtzakonshme. Me bulevardet, me urat, parqet, pallatet e tij t bukura, Parisi ishte si nj ndrr artisti apo nj parajs xhentlmeni. Megjithat pr Xhefersonin q kishte

No Pic available
  • 2008-11-01

Reagoni ndaj shkrimit racist t botuar te Sunday Times

E prditshmja britanike The Sunday Times, botoi ditn e diel nj artikull me titull "Shqipria, vendi i harruar nga koha". N shum forume dhe media shqiptare, shkrimi u dnua si nj prpjekje raciste pr t nxir imazhin e Shqipris dhe figurn e shqiptarve. Sigurisht Shqipria gjat tranziconit, dhe n ditt q jeto