Rezultate te kerkimit per termin: +Sharl +Bodler

Meta: total 24 / total_found 24 / time 0.000 / keyword[0] sharl / docs[0] 232 / hits[0] 274 / keyword[1] bodler / docs[1] 70 / hits[1] 94 /
Frederik Rreshpja, i mallkuari  me art
  • 2017-02-17

Frederik Rreshpja, i mallkuari me art

Në 17 shkurt të këtij viti mbushen njëmbëdhjetë vjet nga largimi prej kësaj bote i poetit të klasit të parë, Frederik Reshpja. Kushdo që ka lexuar lirikat e tij të trishtuara dhe është magjepsur prej fjalës poetike plot finesë e ndjeshmëri, nuk mund të mos ketë ndërmendur një ç

No Pic available
  • 2017-02-07

Mesazhe nga shqiptaro-amerikanët për shuarjen e patriarkut të letrave shqipe, Dritëro Agolli

Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë dhe personalitete nga bota shqiptare në Amerikë, përcjellin mesazhe ngushëllimi, për ndarjen nga jeta të Mjeshtrit të Penës  dhe Patriarkut të Letërsisë Shqipe-Dritëro AGOLLI. Ka gjëra në jetë që ndodhin krejt papritur dhe ndryshojnë rrj

POETË TË SHTEGTIMEVE
  • 2016-03-14

POETË TË SHTEGTIMEVE

Më 11 mars, në kuadrin e Pranverës së Poetëve që organizohet çdo vit në Paris, dhe ky është edicioni i 20-të që zhvillohet, u mbajt dhe takimi Poetes migratoires, (Poetë të shtegtimeve) në Sallën e Festave të Bashkisë së Parisit XVIII, ku midis poetëve të shumtë ishte i ftuar

Batllava mbledh poetët, në Festivalin e Letërsisë
  • 2015-07-23

Batllava mbledh poetët, në Festivalin e Letërsisë

Buzë liqenit të Batllavës, mbrëmë u mblodhën dhjetëra poetë e dashamirës të letërsisë në Festivalin e Letërsisë në Orllan. Ragip Luta, organizator i këtij festivali, mblodhi në një hapësirë të vogël njerëz që bëjnë art, e të tjerë që e duan atë. Mbrëmja nisi me një

Fernando Pessoa / Burri dhe letërsia
  • 2014-07-27

Fernando Pessoa / Burri dhe letërsia

Alda Bardhyli Ndodhem vetëm në shtëpi, me përjashtim të intelektualëve që kam vendosur në mur. Ashtu si të premtova po të shkruaj e dashur, vetëm për të thënë se ti je një vajzë e keqe, me përjashtim të rasteve kur punon. Po të shkruaj ty, por nuk jam duke menduar për ty. Po men

10 librat që nuk duhen humbur
  • 2014-07-24

10 librat që nuk duhen humbur

-Komedia Hyjnore (Ferri)-Dante Aligeri -Në kërkim të kohës së humbur- Marsel Prust -I ndjeri Matia Pascal   – Luigi Pirandello -Lulet e së keqes- Sharl Bodler -Disiplina dhe dënimi Michel Foucault -Anatomia e dëmtimit të njeriut -Erik Fromm -Çështje të marrëzisë Ismail Kadare -

Ulpiana dhe "lista e fashionistave"
  • 2013-01-11

Ulpiana dhe "lista e fashionistave"

Ulpiana Lama, njihet në botën e medias edhe si sociologe e politologe, përveç eksperiencave të saja si gazetare, redaktore e producente programesh. Një pasion i saj i veçantë është edhe moda. Derisa në muajin dhjetor ajo u shfaq si modele p