Rezultate te kerkimit per termin: +Shekullin

Total: 7407
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:55.550Z

FOTOT e rralla/ Turistët në shekullin e 19-të!

Këto foto janë sjellë nga shekulli i largët 19-të. Tregojnë se si bëhej turizmi në vitet 1880-90. Ato janë përpunuar me fotokrom. Fotot janë nxjerrë në Swiss Camera Museum dhe do jenë të hapura për publikun deri në 21 gusht. Fotot sjellin pamje të pushuesve në vende të ndryshm

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:41.811Z

NATO harton strategjine per shekullin 21

NATO ka hartuar versionin e pare te konceptit te ri strategjik qe duhet te transformoi Aleancen Veri-atlantike ne nje forme te re te pranise nderkombetare per shekullin XXI kane bere te ditur burime diplomatike ne Bruksel. Dokumenti i ri i perpiluar ne disa dhjetera faqe do te jete teme e bisedimev

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:23.920Z

Zbulohet pergamena e rishkruar në shekullin X

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave të Shqipërisë ka zbuluar një dokument të rëndësishëm. Bëhet fjalë për një dorëshkrim, Dosja 14, Fondi Kodikët e Shqipërisë, i cili ka 8 fletë palimpsesti, i vetmi në Shqipëri. Palimspesti, që nga greqishtja do të thotë gërvisht/pastroj pë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:47.103Z

FOTOT mahnitëse të Qytetit të Përjetshëm: Roma në shekullin 19

Këto foto janë shkrepur në vitin 1890 në kryeqytetin italian, Romë. Ato janë përpunuar dhe janë sjellë me ngjyra. Tregojnë disa prej vendeve më piktoreske të Qytetit të Përjetshëm. Koloseu, Piazza di Minerva etj.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:43.315Z

Ftese me hy ne shekullin e ri

Si perqendrim i prodhimit historik shekulli XX ka qene pa dyshim ma i pasuni dhe ma tragjiku i historise moderne. Nese ai u karakterizue prej pasionit te reales pagezimin e jep A. Badiou pasi realja u vorfnue mbeti vetem semundja e reales me te gjitha simptomat e saj. Sipas Hobs

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:19.015Z

Ka lindur në shekullin e 19-të

Ka lindur në shekullin e 19-të, ndërsa tani jemi në shekullin e 21. Kjo e moshuar italiane ka jetuar në tre shekuj, ndërsa dita e lindjes së saj është 27 nëntori i vitit 1899, pra 117 vjeçe. Konsiderohet si gruaja më e vjetër në vendin fqinj. Ajo tregon se sekretin e jetëgjatësisë:

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:39.344Z

Shqiptarët dhe Evropa në shekullin XXI

Share Nga Veton Surroi   Shteti kombëtar i shpallur para njëqind vjetësh dështoi së përfshiri në të shumicën e shqiptarëve të Ballkanit. Sot pothuajse një numër i ngjashëm i shqiptarëve janë qytetarë të Shqipërisë me numrin e atyre që janë qytetarë të shteteve fqinje &

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama