Rezultate te kerkimit per termin: +Shen +Spiridonit

Total: 1
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:48.844Z

Busti i Fan Nolit ne Kishen e Elbasanit

brbrBusti i Fan Nolit gjen vend ne ambientet e kishes Shen Maria ne Elbasan ne lagjen Kala Vendosja e bustit brenda kishes eshte pritur nga nje atmosfere festive nga mijera besimtare ortodokse te ardhur edhe nga qytete te tjera te vendit Per aktivistet qe ndermoren nismen per kete bust ky eshte nje

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:46.735Z

Fan Noli i shpallur non grata

100 vjet më parë Fan Noli zbriti në Durrës  ku në 10 mars të 1914 mbajti edhe meshën e parë historike në gjuhën shqipe në kryeqytetin e atëhershëm bregdetar.  Ai u lidh shumë me këtë qytet ku jetoi e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:48.842Z

Busti i Fan Nolit vendoset në Kishën Shën Mëria në Elbasan

Në një ceremoni sa atdhetare aq edhe besimtare është vendosur në altarin e Kishës Shën Mëria në Elbasan busti i kryepeshkopit të përjetshëm të ortodoksisë shqiptare Fan Noli. Vendosja e këtij busti  realizuar nga skulptori Idriz Balani u realizua në   kuadër të 100 vjetorit t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:51.108Z

Ja kush është italiani që futi në sherr katolikë e ortodoksë

Autori Moikom Zeqo: Ju rrëfej kush ishte Nilo Catalano. Kam disa kohë që lexoj dhe rilexoj veprat e një dijetari të mrekullueshëm, që ka vdekur në Himarë më 3 qershor më 1694. Është fjala për Nil Katalanin (italisht : Nilo Catalano). Nil Katalani ka qenë italian. Ka lindur më 1637

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama