Rezultate te kerkimit per termin: +Shengenit

Meta: total 1000 / total_found 1117 / time 0.017 / keyword[0] shengenit / docs[0] 1117 / hits[0] 1593 /
No Pic available
  • 2019-03-12

Schengen/ Shqiptarë kujdes! Ja çfarë ndryshon në lëvizjen e lirë drejt BE-së

Një sistem i ri që synon të forcojë sigurinë për udhëtarët që hyjnë në zonën Shengen, të lëvizjes së lirë në BE, po integrohet nga Brukseli zyrtar. Sipas Euronews do të ndodhin ndryshime në sistemin Shengen, të cilat do të duhet ti njohin edhe shqiptarët që lëvizin pa viza n

Ja si emigrantët shqiptarë mund të heqin masën apelas në Greqi
  • 2019-02-08

Ja si emigrantët shqiptarë mund të heqin masën apelas në Greqi

Jo në pak raste, emigrantët shqiptarë kanë marrë të ashtuquajturin apelas apo espuls, çka nënkupton dëbim apo deportim nga shteti ku kanë shkuar për një jetë më të mirë, në mënyrë ilegale. Gazeta Shqiptare zbardh sot procedurën ligjore që duhet të ndjekin të interesuarit për

POPULIZMI NË RRITJE, 7 VENDE KUNDËR BE-SË
  • 2019-01-17

POPULIZMI NË RRITJE, 7 VENDE KUNDËR BE-SË

Nga: Christoph Hasselbach Jo vetëm në Britaninë e Madhe që kërkon Brexit-in, në të gjitha vendet e Bashkimit Europian janë forcuar partitë që e refuzojnë BE siç është sot. Por jo në çdo gjë këto partitë antieuropiane janë të një mendimi. Gjermani – Alternativa për Gjerma

Mediat gjermane: Shqipëria merr refugjatët dhe hapjen e negociatave
  • 2018-06-22

Mediat gjermane: Shqipëria merr refugjatët dhe hapjen e negociatave

Shqipëria mund të mbajë Angela Merkelin në pushtet. Nën këtë titull, gjermania “Deutsche Welle” shkruan se Shqipëria mund të shërbejë si një vend pritës i përkohshëm për azilkërkuesit që i drejtohen Bashkimit Evropian. Një zëdhënës i qeverisë austriake thotë për

No Pic available
  • 2018-06-18

Emigrantët, Conte takon Merkel: Zgjidhje nga BE ose Shengeni shpërbëhet

Kryeministri italian Giuseppe Conte është takuar sot me kancelaren gjermane Angele Merkel dhe në qendër të diskutimeve dypalëshe ka qenë fati i BE-së pas shpërthimit të krizës së re te emigrantëve, e cila u evidentua në rastin e anijes Aquarius. Merkel, e cila për shkak të politikave

No Pic available
  • 2018-06-06

Qendër koordinimi për ISIS? Vasili: Vendos parlamenti jo kryeministri

Ishte kryeministri i Bullgarisë, Bojko Borissov ai që në konferencën kundër terrorizmit në Tiranë dha lajmin se në Shqipëri do të ngrihet një qendër koordinimi për të verifikuar rrezikshmërinë e luftëtarëve të kthyer nga ISIS. Sipas Borissov në shërbim të këtij procesi do të

Rregullat e reja të Shengenit, çfarë duhet të dini para udhëtimit
  • 2018-04-26

Rregullat e reja të Shengenit, çfarë duhet të dini para udhëtimit

Shumë vende nuk janë pjesë e Bashkimit Europian, qytetarët e të cilëve gjithsesi mund të futen në zonën Schengen të BE-së pa pasur nevojë për tu pajisur me një vizë. Specifikisht janë 60 vende të tilla (sipas të dhënave të gushtit 2017) të cilat nuk janë në BE, por mund të l