Rezultate te kerkimit per termin: +Sherifes

Total: 1
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:49.551Z

Lamtumirë, nënë e përjetshme e jetimëve

Shuhet Evanthi Ciko, Mësuese e Merituar, ish drejtoreshë shtëpisë Zyber Hallulli Nga Agron SEJAMINI Na u desh të prisnim gjatë para dy ditësh, për të kapur sinjalin e telefonit të saj. E natyrshme dhe e shpjegueshme kjo mbajtje radhe… Nuk ka si të ndodhë ndryshe, në ditëlindjen

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:04.540Z

Rrëfimi në prozë i një poeteje

Irma Kurti, autore e disa vëllimeve me poezi, si edhe e shumë tekste këngësh, vjen para lexuesit me një rrëfim autobiografik të titulluar “Midis dy brigjeve”, pasi prej vitesh autorja jeton mes Shqipërisë e Italisë Emri i saj sot mund të tingëllojë i njohur nga rreshtat e p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:03.629Z

Irma Kurti - Më largoi bota e frikshme e artit

ANI JAUPAJështë e rrallë që një poet të mbetet vetëm brenda zhanrit të vetë të krijimtarisë. Mbase lind si nevojë e brendshme, si një shkarkim që duhet të shpërthejë në përmasa më të mëdha, hapësirë të cilën ndoshta nuk mund ta mbushin vargjet e poezisë. Zbulohen më pas t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:19.138Z

Zonja terminator, kundër robotëve të bursës

Quhen ndryshe operatorët e frekuencës së lartë dhe janë armiqtë e betuar të Mary Schapiro, “sherifes” që vëzhgon tregjet amerikane. Pas uljeve dhe ngritjeve të bursës qëndrojnë ata, por në veçanti armët e tyre: kompjuter të sofistikuar, që i përdorin për të blerë dh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:26.919Z

Rrëfehet kosovarja që përloti botën në 1999

Ishte Marsi i vitit 1999, periudhë kjo e cila për popullin e Kosovës ishte tejet e rëndë. Kolona të gjata njerëzish, të rinj me çanta në duar, fëmijë që qanin, të moshuar që mezi ecnin ia kishin mësyrë një rruge që nuk e kishin idenë se ku do ti çonte. Të frikësuar në çdo ha

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:43.486Z

Si e ktheu Evanthi Ciko shtëpinë e fëmijës nga repart ushtarak, në një familje

ILIR ÇUMANI/ FËMIJËRIA DHE UDHA DREJT MËSUESISË Evanthi Ciko mbetet një emër shumë i njohur në fushën e arsimit dhe të edukimit në Shqipëri. Një figurë mjaft e spikatur, komplekse dhe shumëdimensionale, me një karrierë të ngjeshur dhe të pasur në lëmin e mësuesisë, por edhe s

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama