Rezultate te kerkimit per termin: +Shkndija

Meta: total 9 / total_found 9 / time 0.000 / keyword[0] shkndija / docs[0] 9 / hits[0] 10 /
No Pic available
  • 2016-01-18

In hoc signo vinces Skanderbegut

Tue zbardhun mosha dhjetepèstë e jona Atje prej shtojesh t'Anadollit t'plleshem Hànza përgjakshem, nisë mbi Europë t'kukzohet. Ishte zot-madhì i Turqvet, qi në krye Të ma s'rrebtes ushtrì të jetës s'atëhershme Ujnat e njelmta dilte t'Helespontit, Edhe betohej n' mni të vet mizor

No Pic available
  • 2011-10-02

Retro/Press: POETA I KABASHIT

“I Kabashit?”. Po çka àsht Kabashi, e ku rri? A thue kùnd me ndoj skàj të Misirit? Jo zotni: me pasë kènë n’Afrikë o ma lerg, ja kishim ndìe zànin, pse na gjeografin e huej e dìm mà mirë se t’onen; por t’a dini se Kabashi à nji her bajrakë e Pukës, e prandej nuk kena faj

No Pic available
  • 2010-08-15

Shkrimtari & Nacionaliteti

Në Revistën letrare", 1 maj 1944, Mitrush Kuteli i kthehet debatit për letërsinë dhe kombin, çfarë ndodh me shkrimtarin e një vendi, si shihen raporte e tij mes ndjesisë së gjuhës, kulturës dhe patriotizmit. Përballë këtij mendimi, në një bisedë ekskluzive për standard të s

No Pic available
  • 2010-07-03

Visar Zhiti, në Vendin e urrejtjeve

Letërsi/ Përsiatje nga leximi i romanit Perëndia mbrapsht dhe e dashura i Visar Zhitit “Perndia mbrapsht dhe e dashura”, romani i shkrimtarit t njohur Visar Zhiti, ka nj titull ngacmues e q t fut n mendime. sht nj titull q bart n vetvete idet frymzuese dhe drejtuese

No Pic available
  • 2010-06-01

PS: Berisha të mos guxojë të djegë fletët e votimit

Partia Socialiste kundrshton djegien e fletve t votimit, duke e konsideruar kt si nj qndrim t padrejt nga mazhoranca. Madje, ajo nuk kursen as tonin e ashpr, ndrsa pohon se Kryeministri Sali Berisha nuk duhet t guxoj t djeg flett e votimit. “Frika nga e vrteta q prmbajn ato

No Pic available
  • 2010-05-16

Shitet kopja e njëmiliontë e iPad

Kritikt e kritikuan pr mungesn e nj kamere dhe “tastiers s shmtuar me prekje ekrani”, por ai po provon t kundrtn me konsumatort. Apple, i cili lshoi kompjuterin pllak (tablet) t tij t dors n 3 prill, njoftoi dje se ai kishte shitur m shum se 1 milion iPad. Shitja e

No Pic available
  • 2008-11-01

Shteti shqiptar apo mbshtetja ndrkombtare?

Nga fundviti i kaluar e deri tani konflikti mes Ministris s Turizimit, Kulturs, Rinis, Sporteve (MTKRS) dhe Federats Shqiptare t Futbollit (FSHF) ka mbajtur "gjall" me lajme redaksit e sporteve n medjat shqiptare. T gjith gazetat apo mediat elektronike "filluan luftn" se kush e kush do t bnte pr vet