Rezultate te kerkimit per termin: +Shklqimit

Total: 2
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:08.031Z

Letërsia spanjolle në ëndrrën e jetës

T enjten, m 22 prill, n orn 17:00, n Fakultetin e Gjuhve t Huaja t Universitetit t Tirans, do t bhet prurimi i Javs s Letrsis Spanjolle 2010 me konferencn “Jeta sht ndrr, ndrra e jets” nga profesoresha Lina Rodríguez, e cila do t flas pr veprn “Jeta sht n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:43.345Z

Blindon Novaran

Samir Ujkani po vazhdon t shklqej me Novaran n Serie C1. Portieri kosovar e ka blinduar portn e klubit italian, i cili pa asnj humbje n 15 xhiro kryeson renditjen tabelore n Lega Pro. Pa dyshim se njri ndr m meritort pr suksesin e Novaras sht edhe gardiani i Kombtares shqiptare. 21 vjeari n 12 nde

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.745Z

Berisha, apel Ramës: Mos përçmo elitën, por kërkoji falje

Elita nuk kërkon leje ndërtimi, por integrim Kryeministri Sali Berisha i bri dje thirrje kryesocialistit Edi Rama q t’i krkoj falje publike elits s kombit, pas etiketimevendaj nj numri t madh intelektualsh, artistsh, figurash shqiptare, t cilt reaguan ndaj grevs s uris. Gj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:02.157Z

Të lirohet amfiteatri!

Nj objekt dykatsh pengon zbulimin e arens. Amfiteatri magjik 3000-vjear, prej gjasht vitesh peng i kokfortsis s dy familjeve. Ekspeditat italo-shqiptare q punojn prej 6 vjetsh n pjesn juglindore t monumentit, tashm jan bllokuar thuajse n themelet e baness q pengon hapjen e arens s amfiteatrit, e c

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.841Z

A sht shkenctar do profesor?!

do njeri, i cili prpara emrit t tij, vendos gradn akademike, a sht me t vrtet shkenctar? Pr shembull, punonjsit e krkimeve shkencore, doktort dhe vecanrisht t gjith profesort q ne kemi, a shfaqen t gjith me vlera t vrteta shkencore? Ksaj pyetje, ti prgjigjesh pozitivisht n kushtet e Shqipris sht shu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:10.635Z

Neorealizmi italian flet me ikonën

Janë mbyllur ditët e Felinit në Tiranë, ku janë shfaqur kryeveprat e regjisorit italian si Vitellonët, Fellini Satyricon dhe Casanova. Nga universi i neorealizmit italian ra edhe ylli i fundit i shklqimit t gjat e farfurits – Federiko Felini. Panteoni i kinematografis

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.726Z

Kuteli i pakeqkuptuar

Thelbi i rimarrjes, megjithat dhe vemas si prkujtes librore, prftoi dhe lartoi praktikn shkrimore borgesiane. Nj prvoj shkrimi, q ka joshur me dhjetra shkrimtar t shquar t letrsis botrore, duke unj dukuri estetike e prveme, madje hartografia letrare, gjithkohore dhe gjithhapsinor

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama