Rezultate te kerkimit per termin: +Shkatrrimi

Meta: total 34 / total_found 34 / time 0.000 / keyword[0] shkatrrimi / docs[0] 34 / hits[0] 37 /
Restaurimi dhe festa e atij që të do
  • 2016-05-19

Restaurimi dhe festa e atij që të do

Nga Astrit Cani* Ka thanë Herzeni, se "historia nuk kthehet mbrapsht... të tana rivendosjet, të tana restaurimet kanë qenë gjithmonë maskarada". Dhe i tillë rezulton edhe ky restaurim i bolshevizmit, që gjithsesi shfaq tipare të shfytyrueme, aq sa me u quejtë neobolshevizëm. Neobolsheviz

Pushkatimi i fundit
  • 2012-02-09

Pushkatimi i fundit

Share Nga Daniel GÀZULLI    - Dom Mikel Beltoja Martir i Atdheut dhe i Fesë (17 Prill 1935 10 Shkurt 1974)   Viti 1966, Kongresi V famëkeq i PPSH, do të shënonte një ndër periudhat ma të zeza të jetës politike e shoqnore të Shqipnisë, thuejse si në vitet

No Pic available
  • 2011-02-27

A ka të drejtë me mendue nji diplomat shqiptar?

TIRANE - Nuk e njoh prej afër Dritan Hilën, madje as nuk e dija që ishte diplomat i Zululandit tonë qesharak, por e kam admirue për shkrimet inteligjente e me kulturë, e mbi të gjitha për pamvarsinë në gjykim.Tashti që e mora vesht se paska qen&

Arshiu do te flase vete pa dragomane
  • 2010-11-15

Arshiu do te flase vete pa dragomane

Politika e Gjuhes ne Shqipnine Socialiste e Arshi Pipes vjen ne shqip ne momentin kur Qendra e Studimeve Alabanologjike pergatitet per konferencen mbi gjuhen standarte Arshi Pipa pas Kongresit Gegerishtja praktikisht e vdekur Ky liber duhet te ishte shkrue kohe m pare kur debatohej dhe vendosej

Uashington, pengmarrje në Discovery Channel
  • 2010-09-02

Uashington, pengmarrje në Discovery Channel

Nj person i armatosur q kishte marr peng tre punonjs n zyrat qendrore t Discovery Channel, n Uashington DC, sht qlluar pr vdekje nga policia, ndrsa pengjet jan ln t lir. Personi q kishte te lidhura n gjoks kuti metalike dhe nj arm n dor, hyri n zyrat e kanalit televiziv, duke u krkuar punonjsve t mo

No Pic available
  • 2010-08-27

UNESCO, kritika për rrugën e Butrintit

Misioni Specialistt e kan quajtur shqetsuese dmtimin e zons s mbrojtur dhe menaxhimin e parkut Dy specialist t trashgimis, Sinisha Sheshun, nga zyra e UNESCO-s n Venecia dhe Giora Solar nga ICOMOS kan prfunduar vizitn n Butrint, nj inspektim jasht radhe i nxitur nga shqetsimet e disa specialistve p

No Pic available
  • 2010-08-26

Kur Nënë Tereza për Shqipërinë ishte agjente e Vatikanit

Viti 1979. Për herë të parë fliste Lazër Bojaxhiu, vëllai i misionares me çmimin Nobel për paqen. <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0in; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size: