Rezultate te kerkimit per termin: +Shkenctart

Total: 44
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:27.331Z

Qelizat e trurit punojnë më ndryshe nga çështë menduar

Pr her t par, shkenctart kan zbuluar q aksonet jo vetm q transmetojn informatn, por ato mund ta kthejn at lart ose posht me nj stimulim t caktuar. Shkenctart e din q informacioni ndrmjet qelizave trunore udhton nprmjet zgjatimeve t quajtura aksone. Pr her t par shkenctart kan zbu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.872Z

CERN, eksperimenti i madh nntok

Ka filluar rrezatimi i par me thrrmija atomike n nj tunel 27 km t gjat n prpjekje pr t rikrijuar kushtet q uan n krijimin e universit. Shkenctart vun n veprim makinerin n nj kompleks t madh t vendosur nn tok n Alpet Evropiane. N nj dat tjetr, nj rrezatim tjetr do t drgohet n drejtim t kundrt duke

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:45.152Z

Hubble zbulon galaksi t reja

Teleskopi Hubble ka zbuluar disa nga galaksit m t vjetra t para deri me tani n gjithsi, duke shfrytzuar nj kamer t re me rreze infra t kuqe, kan njoftuar zyrtart. Kamera, e cila s fundi sht instaluar n teleskop nga astronautt e NASA-s, ka fotografuar galaksit m t largta t para deri me tani, kan the

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.352Z

Alcajmeri, Kanceri, Bakteri Mersa

Alcajmeri sht nj smundje e pashrueshme, megjithat, shkenctart thon se nj ila i ri mund t ngadalsoj procesin e prparimit t saj. Alcajmeri sht smundje nga e cila vuajn rreth 4 milion amerikan. Smundja quhet progresive pasi gjendja e pacientit shkon gjithnj duke u keqsuar, pra sht smundja ajo q prparon

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:37.391Z

Vitamina D dhe mrekullitë e saj

Dihet q vitaminat i japin trupit t njeriut substanca t ndryshme t domosdoshme pr t jetuar dhe e ndihmojn n kryerjen e proceseve jetike. S fundi, n lidhje me vitaminn D shkenctart kan zbuluar se ajo arrin q t kontrolloj edhe veprimet e gjeneve. Vitamina D mbron trupin ndaj nj sr smundjesh t rndsishme

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:29.197Z

Zjarret në Rusi, Putin shkarkon nga detyra drejtorin e pyjeve

Kryeministri rus, Vladimir Putin ka shkarkuar nga detyra drejtorin e pyjeve me motivin se u tregua i paaft t manaxhonte situatn si pasoj e zjarreve. N vend t Aleksei Savinov do t jet Viktor Masliakov. Si pasoj e zjarreve n Rusi humbn jetn 64 persona, megjithat shkenctart thon se tymi, ndotja dhe va

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:25.926Z

Ngrohja globale, shkencëtarët mundohen të zbulojnë planetin

Shkrirja e shpejt e akujve n malet Jotnhajmn n Jug t Norvegjis u ka dhn mundsi arkeologve t zbuloj nj numr artefaktesh, disa prej t cilave datojn 1 mij vjet m par. Nj lajm i mir pr arkeologt, por jo pr mjedisin n t cilin jetojm. Ministri norvegjez i Mjedisit q vizitoi vendin, tha se shpejtsia e shkr

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama