Rezultate te kerkimit per termin: +Shkencat

Meta: total 1000 / total_found 2081 / time 0.001 / keyword[0] shkencat / docs[0] 2081 / hits[0] 3045 /
No Pic available
  • 2017-06-19

Nga Artan Fuga /Katër vite që humbi arsimi shqiptar nën znj. Lindita Nikolla

Nga Artan Fuga/ Padyshim që si zonjë ka mirësjelljen time. Aq më shumë se kam bindjen që as për ligjin për arsimin e lartë dhe as për veprime ose mosveprime thelbësore dikasteriale nuk është ajo përgjegjëse në kuptimin se nuk besoj që është vullneti i saj sovran që ka vendosur p

Teknologjia përpiqet të eliminojë nevojat për ushqime shtazore
  • 2017-06-16

Teknologjia përpiqet të eliminojë nevojat për ushqime shtazore

Duke përdorur përbërës bimorë, shkencëtarët po rikrijojnë artikuj ushqimorë që aktualisht përdorin prodhime mishi apo blegtorie Ka njerëz që bëhen vegjetarianë për arsye të ndryshme: fetare, etike apo për shëndet. Kuzhinierë me imagjinatë kanë krijuar receta të ndryshme mjaft

Akademia e Shkencave, konferencë për 70-të vjetorin e Rexhep Ismajlit
  • 2017-06-08

Akademia e Shkencave, konferencë për 70-të vjetorin e Rexhep Ismajlit

70-të vjetori i lindjes së akademikut Rexhep Ismajli, po festohet me një konferencë shkencore në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë. Studiuesja Floresha Dado e quajti Ismajlin një figurë të rëndësishme të shkencës shqiptare. Myzafer Kërkuti, kryetari i Akademisë së Shkencave të

Frederic Miterrand: Si e njoh Edi Ramën
  • 2017-05-29

Frederic Miterrand: Si e njoh Edi Ramën

Alda Bardhyli, Belina Budini Mitterrand i cili ka mbajtur detyrën e ministrit të Kulturës dhe Komunikimit nga vitit 2009-2012 është gjithashtu nipi i ish-presidentit francez François Mitterrand. Ai njihet gjithashtu si gazetar dhe shkrimtar në Francë dhe gjatë punës së tij si gazetar ka b

Njerëzit me drama mund të shkruajnë libra
  • 2017-04-30

Njerëzit me drama mund të shkruajnë libra

Rrëfimi i shkrimtarit polak Janush L. Vishnjevski Alda Bardhyli Sot nuk po e kujtoja tamam kohën kur ti nuk ishe. Ti vepron si magjistricë mbi mua, prandaj bëj çtë të dojë zemra. Sapo u krijua mundësia, falë Parisit, pres me padurim të të shoh. Tani nuk di çtë bëj. Me pritjen. Dhe me

No Pic available
  • 2017-04-16

Doni të studioni për ekonomi? Ja cilat janë 21 universitetet më të mira

Së fundmi është publikuar renditja botërore e universiteteve, sipas shteteve, por edhe degëve më të kërkuara. Një nga këto degë është ekonomia. Edhe pse për shkak të Brexit pritet që të shkurtohen një numër i madh vendesh pune në sektorin financiar britanik, megjithatë interesi

No Pic available
  • 2017-04-13

Kulturë në pallat, libri i parë për administrimin e pallateve, me autor Dr. Isidor Koti

Ndryshimet e fundit ligjore për organizimet në komunitet dhe miradimistrimin e komplekseve të banimit në kryeqytetin shqiptar e kanë nxitur këtë botim, i cili është i vlefshëm për këdo që i përket qytetit dhe e jeton aktivisht qytetarinë e tij. Libri i autorit Dr. Isidor Koti vjen pas