Rezultate te kerkimit per termin: +Shkencave +Gjeologjike

Meta: total 55 / total_found 55 / time 0.000 / keyword[0] shkencave / docs[0] 9184 / hits[0] 16247 / keyword[1] gjeologjike / docs[1] 832 / hits[1] 1108 /
Kulla e Kamunaut, një kala ilire që dremit në harresë
  • 2016-10-08

Kulla e Kamunaut, një kala ilire që dremit në harresë

Nga Pëllumb Gorica Krahina e Sulovës shtrihet në jug të Shqipërisë, në këmbët e shtatores Tomorr, malit të perëndive. Thepisjet e tij thyhen në kodrat shkëmbore të Sulovës. Ajo shquhet për pasuritë e pashtershme kulturore, arkeologjike nëntokësore, dhe mbitokësore, që nga thell

Krijesat legjendare dikur kanë rendur anembanë Tokës
  • 2016-07-03

Krijesat legjendare dikur kanë rendur anembanë Tokës

Njëbrirëshi Sipas gojëdhënave, njëbrirëshi është një kalë, i bardhë i cili mban fuqi mbinatyrore, e që ka një bri të vetëm të gjatë në formë spiraleje. Realisht, njëbrirëshi ka ekzistuar, por jo ashtu siç e përfytyrojmë ne Njëbrirëshi është një kafshë me trupin

Akademia e Shkencave: Rritet numri i botimeve për këtë vit
  • 2016-03-29

Akademia e Shkencave: Rritet numri i botimeve për këtë vit

'Studimet Etimologjike' të Eqrem Çabejit, 'Etnogjeneza e Ilirëve' nga Muzafer Korkuti e 'Himni i Flamurit' nga Vasil Tole, si edhe dy vepra të poetit Xhevahir Spahiu, janë disa nga veprat që do të botohen këtë vit nga Akademia e Shkencave. Janë gjithsej njëzet e një vepra, studime dhe r

Akujt po shkrijnë, si po shkon Toka drejt përmbytjes
  • 2016-03-03

Akujt po shkrijnë, si po shkon Toka drejt përmbytjes

Rreziku – Për të zbuluar rreziqet në të ardhmen nga rritja e nivelit të ujërave, Dutton dhe shkencëtarë të tjerë në të gjithë SHBA-në po studiojnë ndryshimet e nivelit të deteve, duke nisur nga 125 000 deri në 400 000 vite më përpara. Në ato kohë, temperatura në to

No Pic available
  • 2015-03-07

ante e dyshimte ne parkun Rinia alarm i rreme

brbrMe nje shperthim te kontrolluar ka marre fund alarmi i policise per nje tjeter sasi tritoli kete radhe mu ne zemer te kryeqytetit Ne mengjes rreth ores 830 policia u njoftua per nje cante sportive te dyshimte te braktisur ne nje stol me mbishkrimin Mos prek br Ajo ishte lene ne nje nga kendet e

Ministrja Kumbaro promovon Enverizmin, e bija e Spiro Kolekës lexon poezi në Ministrinë e Kulturës
  • 2014-10-15

Ministrja Kumbaro promovon Enverizmin, e bija e Spiro Kolekës lexon poezi në Ministrinë e Kulturës

Iliriana Spiro Koleka promovon librin në mjediset e ministrisë së Kulturës dhe lexon poezi kushtuar diktatorit, para një audience të mbushur me vartës e pagatorë të Mirela Kumbaros Ministria e Kulturës e drejtuar nga Mirela Kumbaro ka rikthyer zyrtarisht "komunizmin" me poezitë lexuar p

No Pic available
  • 2014-08-01

Universitetet, MAS do 12 mijë kuota më pak se vjet, shpërndarja për çdo degë

TIRANE - Reduktohen me 12 mijë, kuotat e pranimit në universitetet publike në krahasim me vitin e shkuar. Ministria e Arsimit dhe Sportit ka propozuar rreth 19 mijë kuota për vitin e ri akademik 2014-2015, ndërsa vjet ishin 31 mijë kuota. Reduktim të kuotave,